aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_5011 aDSC_5011

Ramy Ashour o zraněních

25.05.2016 15:04

Už pár let celý squashový svět sleduje, jak famózní Egypťan Ramy Ashour neustále bojuje se zraněními. Poté, co se v březnu dostal až do finále British Open, jej zdravotní problémy vyřadily z dubnového turnaje v El Gouně. Jen o pár týdnů později se ovšem úspěšně účastnil finále německé Bundesligy. Pro květnové číslo magazínu PSA SquashXtra se rozpovídal o příčinách zranění, o svém momentálním rozpoložení, ale i o tom, jak si představuje budoucnost.

V letech 2011 až 2012 zvítězil temperamentní Ramy Ashour, jehož mnozí považují za nejtalentovanějšího hráče raketových sportů vůbec, v celkem devětačtyřiceti po sobě jdoucích zápasech. Během této nadvlády posbíral několik velkých titulů a vysloužil si uznání coby jeden z nejlepších squashistů v dějinách. Během utkání s Nickem Matthewem v semifinále světového šampionátu v roce 2013 jej ale postihlo zranění, které pro osmadvacetiletého Egypťana znamenalo začátek divokého období kariéry.

Od té doby se nezúčastnil ani tuctu turnajů, ovšem když hrál, dokázal i po návratu z nuceného exilu a navzdory všem předpokladům slavit triumf. To předvedl hlavně na Mistrovství světa 2014 a na loňském turnaji v El Gouně – tyto finálové bitvy patří mezi ta nejnapínavější utkání o titul vůbec. Pokusil se o několik comebacků, všechny vypadaly tak slibně, ale pro charismatického Káhiřana končily ještě větší agónií a frustrací.

Další z jeho návratů se uskutečnil letos během březového Allam British Open, na němž Ashour absolvoval několik vyčerpávajících zápasů a prošel až do finále. Vzkřísil tak naděje všech svých fanoušků, ale jen o necelý měsíc později nadšení opadlo, když se znovu ozvalo zranění a Egypťan musel z turnaje v El Gouně odstoupit už v prvním kole. Byla to pro něj hořká porážka, která ho přiměla promluvit o problémech, s nimiž se potýká už od dětství.

„Před třinácti lety jsem podstoupil operaci kolene, kdy mi doktoři vzali kus zadního stehenního svalu, aby jím nahradili přetržený přední křížový vaz,“ popisuje Ashour. „Sval nikdy nedorostl a od té doby s tím bojuju. Občas mě zničehonic píchne v kyčli a šíří se to do toho stehenního svalu a s každým výpadem se to zhoršuje. Žádný doktor ani fyzioterapeut mi zatím nedokázal přesně vysvětlit, čím to je. Už od šestnácti se potýkám s různými nepříjemnostmi a zraněními. Někdy je ale všechno v pohodě a dokážu bez problému odehrát celý turnaj.“

Bez trenéra, bez realizačního týmu, ale zato s obrovským nadáním pro kreativitu na kurtu i mimo něj. Ramy Ashour se stal jednou z nejvýjimečnějších osobností squashové historie. Vyvinul si vlastní tréninkový program i styl hry, dynamika, rychlost a náročnost squashe jako by mu nečinily vůbec žádné potíže. Svou dokonalou hrou si získal nespočet fanoušků po celém světě – to vše ho ale stále mnoho. Nad jeho kariérou se možná začínají stahovat mračna, a to ve věku, kdy je na to rozhodně příliš brzy.

„Se zraněním to má člověk vždycky složité,“ svěřuje se Ashour. „Místo abyste byli na kurtu, trávíte čas sami doma, a nejtěžší je nepropadnout depresím. Posledně (na konci roku 2015) jsem na tom byl vážně špatně. Připadalo mi, že jsem se zbláznil – čekal jsem, že na mě život navalí ještě něco dalšího, skoro jsem v to doufal! Byla chvíle, kdy jsem si říkal, že už se to nikdy nezlepší, a jenom jsem čekal na další zranění, na další překážku, která se někde vynoří.“

„Jako sportovci tak jako tak nežijeme „normální“ životy, ale když se dostanete do téhle sebezničující fáze, je to strašně obtížné. Zároveň jsem ale za ta zranění rád, protože mě donutila otevřít oči a víc vnímat svět kolem,“ pokračuje Egypťan. „Jiní si prošli daleko horšími věcmi – viděl jsem tolik lidí, kteří musí v životě řešit skutečné problémy. Přemýšlím teď jinak. Vážím si toho, že jsem zdravý. Trápí mě sice stehenní sval a mám nějaké potíže, ale jinak mi nic není.“

Tato nově nalezená psychická síla Ashoura doprovázela během jeho tažení na British Open, a přestože poté utrpěl další zranění, udržuje si pozitivní náladu. „Nevím, co se stane v budoucnosti – to neví nikdo,“ říká. „Ale na British Open jsem toho sám sobě dokázal tolik, že by to mohl být začátek nové kapitoly. Teď je pro mě nejdůležitější být zdravý. Pořád chci hrát co nejlépe a být úspěšný, ale prioritou je teď mít zdravý a šťastný život.“

„Každý sportovec chce samozřejmě být světovou jedničkou a vyhrávat velké turnaje, a jestli se mi to znova podaří, bude to skvělé. Ale teď se soustředím hlavně na to, abych byl v pořádku a mohl si užívat to, co dělám, dokud to ještě dělat můžu, protože žijete jen jednou, a když nepůjdete za svými sny, už je nikdy nedohoníte.“

„Jsem složitá osobnost, ale když jsem na kurtu, je to moje pravé já. Jsem nadšený, když můžu lidi bavit tím, co dělám. Není to o penězích, respektu, úspěchu nebo tak podobně. Už jenom ta příležitost hrát pro mě znamená hrozně moc,“ uzavírá Ashour. „A pokud jde o moje zranění, myslím si, že potřebuju doktora, který nejede jenom podle knížek, ale dokáže myslet i trochu nekonvenčně. Pořád někoho takového hledám.“

Vzhledem k Ashourovu charisma, nadání a zálibě ve výstřednostech doufá celý squashový svět v to, že jeho hledání brzy přinese ovoce.

překlad: Jiří Hron
zdroj: psaworldtour.com



Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net