aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_6541 aDSC_6541

Jeden game s Cameronem Pilley

23.05.2012 12:10

19. a 20. května 2012 měli čeští příznivci squashe možnost spatřit při práci dalšího ze světových hráčů, na finále extraligy (Final Four 2012) přijel - a společně se strahovským týmem titul obhájil - Australan Cameron Pilley. Cameron Pilley ve svých 30 letech figuruje na 18. místě žebříčku PSA, ovšem okupoval již i 11. místo (v lednu roku 2011). V loňském roce překonal letitý rekord Johna Whitea v rychlosti squashového úderu. V případě Camerona Pilleyho se ručička tachometru zastavila na 281,6 kilometrech za hodinu. O svých squashových plánech s redakcí squashPage.net - za tlumočnické pomoci Vandy Seidelové - hovořil Cameron Pilley.

Jste squashovou celebritou, známý jste nejen díky tomu, že patříte k předním světovým hráčům , ale i díky tomu, že máte nejtvrdší úder na světě (175mph), úmyslně trefujete squashovým míčkem svého bratra do zad a také proto, že squashovým míčkem porcujete melouny. Co pro nás chystáte příště?

Dobrá otázka, nevím, co přesně bude příště. Od té doby, co jsem trefil bratra do zad, po mně čas od času organizátoři turnajů PSA chtějí předvést  podobný kousek. Trefit různé druhy ovoce a tak podobně.

Zaměřujete se v tréninku na rychlost úderu, nebo je to Váš přirozený talent?

Řekl bych, že to přišlo samo, na rychlost úderu se v tréninku nijak nezaměřuji. Podstata rychlosti úderu spočívá ve správném načasování. Koneckonců, podívejte se na mně, nejsem zrovna svalovec. Ano, je to otázka, správného načasování.

Momentálně jste 18. na světě, jednou už jste byl velmi blízko světové desítce (11. na  PSA v lednu 2011). Jaké jsou vaše další cíle?

Sezóna práve skončila, příští 2 měsíce se chystám pořádně potrénovat a konečně se do TOP 10 dostat. Je pravda, že už jsem byl světová jedenáctka, ale je velký rozdíl být a nebýt v TOP 10. Rád bych se do TOP 10 konečně dostal, je to mým cílem poslední 3 roky.

Cameron Pilley

Na čem budete muset zejména zapracovat, abyste se do TOP10 dostal?

Myslím, že budu muset zapracovat na síle a fyzičce. Často se mi stává, že první tři sety hraju dobře, zatímco čtvrtý a pátý set je už poznamenán únavou. Takže se určitě zaměřím na sílu a kondičku. Také se budu věnovat taktické přípravě.

Jste nejlepším hráčem Austrálie a vlastně také celé jižní polokoule. Jaké to je?

Vidíte, to jsem si ani ani neuvědomil. Hmm, asi to bude pravda. V loňském roce jsem byl jmenován squash hráčem Austrálie.

Narodil jste se v Austrálii ale žijete v Holandsku, je za tím squash?

Ano, je z zejména z důvodu častého cestování. Rád bych bydlel v Austrálii, ale vzhledem ke squashovému kalendáři by to bylo příliš náročné. Dva roky jsem žil v Anglii, odkud jsem se přestěhoval do Holandska, kde žiji již čtvrtým rokem, jsem zde velmi pokojený. Je to jednoznačně kvůli squashi.

Squash byl v Austrálii v 80. letech velmi populární, pak však došlo k poměrně značné ztrátě popularity. Jak to vypadá dnes?

Řekl bych, že by se to mohlo během několika let opět zlepšit. V 80. Letech squash patřil mezi nejpopulárnější sporty v Austrálii. Bylo by krásné, kdyby se opět dostal až na výsluní. Squash v Austrálii soupeří s tradičními venkovními sporty. Australské squashové hnutí se nyní zaměřuje na mladé hráče, snaží se podporovat squash na školách. Tak, aby squash hrál co největší počet hráčů. Pokud bude základna dostatečně široká, je možné, že se podaří vychovat další výborné hráče.

Nyní je vám 30, jaký je podle vás nejlepší věk pro squashového hráče? Uvidíme vás na olympiádě 2020?

Dostane-li se squash na olympiádu v roce 2020, udělám maximum pro to, abych se tam dostal. Navíc, 30 mi ještě není, pár měsíců ještě zbývá :-). Ideální věk je mezi 20 a 30 lety. Nick Matthew se stal světovým šampiónem, když mu bylo 30 a poslední 2-3 roky dominuje světovému squashi. Squash je jedním ze sportů, kde hraje podstatnou roli zkušenost. Doufám, že zkušenosti se i u mne už brzy projeví a dostanu se konečně mezi nejlepších 10.

 

Petr Martin proti vám dokázal uhrát jeden set a ve druhém měl gameball? V čem spočíval jeho recept na Vaší hru?

S Petrem Martinem jsem hrál už loni, je to velmi šikovný hráč, jeho  práce s raketou je výtečná, na kurtu je velmi rychlý. Myslím, že rozhodla právě moje větší zkušenost. Díky té, se mi podařilo Petra přimět k tomu, aby na kurtu musel pracovat mnohem víc než já.

Je na PSA okruhu někdo, jehož styl vám vyloženě nesedí? Nebo naopak někdo, jehož styl obdivujete?

Rád se dívám na hru špičkových Egypťanů – Ashoura, Shabany, Darwishe, jejich styl je natolik odlišný od anglického pojetí squashe. Přiznám se, že mne nebaví dívat se na hru nejlepších Evropanů, jejich styl je příliš strojový, založen na výborné fyzické přípravenosti. Je to až ... nudné. Pokud bych měl určit někoho, proti komu vyloženě nerad hraji, jmenoval bych stejné hráče - trio Egypťanů. Je pro mne opravdu velmi těžké najít účinnou taktiku proti jejich pojetí hry.

Uvidíme vás v české squash extralize i příští rok?

Doufám, že ano. Toto je moje druhá sezóna v České republice a budu jedině rád, budu-li moci přijet i nepřesrok.

Redakce děkuji Cameronovi za poskytnutí rozhovoru. Vice informaci o něm naleznete na stránkách www.cameronpilley.com



Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net