aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_4293 aDSC_4293

FAKTA versus MÝTY KOLEM SPORTU a CVIČENÍ

22.01.2013 07:57

Jistě jste se už během svého sportovního snažení s jakýmkoliv cílem (zhubnout, vytvarovat postavu, zlepšit fyzičku..) dostali do situace, kdy se k vám hrnuly nformace naprosto protichůdného charakteru. Prostě jeden kamarád zasvěceně tvrdil tohle (a tvářil se u toho naprosto jistě) a ten druhý měl osvědčený recept, jak ten první recept zaručeně vyvrátit :-) Tak se teď pokusíme to trochu odborněji rozklíčovat.

Chtěli jste někdy zhubnout JEN třeba na břiše, bocích, hýždích?

Nesmysl.. Taková věc se vám nikdy nepovede. Když už zhubnete, tak všude, protože tělo bere energii (mám na mysli tuky – u hubnutí) z celého těla. A i výzkumy a testy jasně prokázaly, že v nezatěžovaných i zatěžovaných partiích byl úbytek tukové tkáně stejný. Jediné, co se změnilo, že ve více posilované části se zpevnila svalová hmota.

Také se vám někdy zdálo, že ačkoli jste pravidelně cvičili, zdálo se vám, že se vám např. zvětšila stehna?

Tak to se stát může! Při intenzivním cvičení se může zvětšit objem svalové hmoty, ale nemusí dojít k redukci podkožního tuku. Otázkou je, jestli to nevypadá lépe, mít trochu vytvarovaná stehna, než je nožky jako tyčky? To už je věc názoru :-) Každopádně při intenzivnějším cvičení se vám začnou pěkně tvarovat svaly (ženám opravdu spíše tvarovat, mužům tvarovat a viditelněji zvětšovat objem) a celá postava začne dostávat hezké tvary :-)

Říkal vám někdo, že pokud chcete spalovat tuk,musíte cvičit v nízké intenzitě?

No, ono jak se to vezme. Pravdou určitě je, že v nízké intenzitě vydržíte cvičit déle, což znamená, že spálíte i více energie.. A o to jde. Ale tuk se bude spalovat tehdy, pokud vznikne energetický deficit, čehož jde dosáhnout zvýšením pohybové aktivity jakéhokoliv typu, omezením příjmu potravin nebo kombinací obojího. Zkrátka musíte za den přijmout méně energie, než vydáte. A tak jsme zpět u druhého souvětí. V nízké intenzitě, vydržíte cvičit mnohem déle, než ve ve vysoké intenzitě. Ale musíte opravdu vydržet cvičit déle. Protože se taky může stát, že cvičíte 20 minut nízkou intenzitou, (což se dá zvládnou i ve vysoké intenzitě) a pak spálíte méně.

Ovlivňuje cvičení naše návyky?

Mnoho lidí se domnívá, že úspěšně snižují hmotnost díky častějšímu, delšímu, intezivnějšímu cvičení.. Je tomu tak ale i díky tomu, že pravidelné cvičení změní vaše návyky. Včetně změn ve výživě. Abyste všechno zvládali na jedničku, tělo vydá požadavek na kvalitnější stravu. Navíc po cvičení se cítíte skvěle, uvolněně, psychicky výborně a máte ze sebe radost, což omezuje potřebu „zabít čas“ nezdravým jídlem nebo konzumací nezdravého jídla ve stresu. A hlavně.. Dlouhodobé pravidelné cvičení nastartuje váš metabolismus a vy pak lépe spalujete i některé ty malé sladké hříchy :-)

Ale pozor na sladké odměňování po cvičení – to by mohlo vaší snahu zhubnout překazit. Takže s tím opatrně :-)

Dalším paradoxem, o kterém je dobré vědět je, že některé dychtivě cvičící osoby, které cvičí  s cílem zhubnout, dají VŠECHNU svou energii do té jedné hodiny cvičení a zbytek dne už jen sedí a odpočívají. Stihnou tak všechnu energii pěkně „dojíst“ a paradoxně se může stát, že se jejich denní výdej energie vlastně sníží.. Proto je potřeba s cvičením začít postupně a zapojit jej do běžného denního režimu, který je třeba udržovat stejně tak, jako v době, kdy jste necvičili vůbec.

Pokud chcete tedy využít cvičení na podporu snižování hmotnosti, je dobré do cvičení přidat posilování za účelem zvýšení svalového objemu. Na rozdíl od aerobních aktivit (chůze, běh, kolo), které spotřebovávají energii především během výkonu a málo po jeho skončení, posilování zrychluje metabolizmus na celý den i noc. Čím více svalové hmoty budete mít, tím více spotřebujete energie.

Autorka článku : Zuzka Kubáňová - vrcholová sportovkyně, česká hráčka racketlonu a squashe

Další zdroje : Clarková, N.: Sportovní výživa, GradaPublishing, Praha 2000



Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net