aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_2099 aDSC_2099

Jaké fitness cvičení je pro vás to pravé ořechové ?

23.02.2013 12:34

Autorka článku : Zuzka Kubáňová, fitness poradce a profesionální sportovkyně

Patříte mezi fanoušky sálových cvičení, ale nevíte, které pro vás je to pravé? Nebo chcete svůj tréninkový plán doplnit či okořenit doplňkovou aktivitou, ale nevíte, která je ta nejvhodnější? Odpoveď na tuto otázku není jednoduchá, jak by se na začátku mohlo zdát. Hodně záleží na vašem osobnostním temperamentu. Ale hlavně na vašem cíli, kterého chcete pohybem a sportem dosáhnout. A pak o informovanosti, zda je vámi vybrané cvičení slučitelné s vaším cílem.

Kombinovaná cvičení

V dnešní době vzniká mnoho cvičení a už delší dobu se v České republice objevuje fenomém tzv. kombinovaných cvičení. Tato cvičení vybírají různé efektivní prvky z již roky zaběhlých a ověřených cvičení, doplňují je o cvičební prvky, které v současné době vyzdvihují různé nové výzkumy z oblasti fitness a vznikají tak nová jedinečná spojení. A hlavně nové koncepty lekce pod novým názvem. Výhodou u těchto sálových lekcí jistě je reakce na nové výzkumy v oblasti sportu a zapojování nových trendů ve fitness. Jako příklad uveďme česrtvé novinky na trhu: Jóga na gymnastickém míči, kick-box aerobic, jumpboxing (kombinace trampolínek a boxu) či tanečnější latino dance aerobic. Všechna tato uváděná cvičení se snaží do jedné lekce zapojit co nejvíce svalů, ale i oběhový systém, práci s tepovou frekvencí, posilování ... Zkrátka zapojit celé tělo. Ale opět každé z těchto cvičení přeci jen lehce vyzdvihuje něco více. Jóga na míči bude pořád hodně o flexibilitě a jumpboxing o větší fyzické námaze, spalování a pořádném vyřádění se.

Více specifická cvičení

Pokud přeci jen více věříte ověřeným, roky vyzkoušeným cvičením, máte pestrou škálu možností. Od Pilates, jógy, které z vás udělají časem flexibilní „hadí ženy/muže“ a zároveň posílí i hluboké svalstvo až po aerobní cvičení jako je jízda na statickém kole, různé pásové trenažery na chůzi  nebo snad základní pilíř všech fitness cvičení aerobic. Pokud rádi tančíte, můžete začít zumbou, ale v téhle „taneční“ oblasti si můžete již najít mnoho dalších skvělých lekcí (jako street dance) uzpůsobených pro běžnou veřejnost. Tato cvičení jsou již mnohem více specifická.

Cvičební pomůcky i sálové lekce

Samostatnou kapitolou jsou pak spíše pomůcky pro cvičení, které se ale dají navštívit i v běžné sálové lekci. Klouzavé podložky (flowin), nestabilní plochy (trx, bosu) používají ve svých plánech často fitness trenéři a trenéři míčových a raketových sportů pro posílení svalových skupin a vyrovnání svalových disbalancí. Pravděpodobně se na těchto pomůckách nezadýcháte tolik, jako u cvičení na trampolínkách nebo boxování či zumbě, ale při troše snahy a řízeném tréninku kromě posílení skutečně veliké části všech (i hlubokých) svalů se hodně zapotíte a i zadýcháte. Navíc se tyto pomůcky, většinou ve formě individuálního tréninku (ne v sále), běžně používají k léčebnému cvičení – například po výronech kotníku je cvičení na nestabilní ploše velmi doporučováno.

Do této sekce je pak možné zařadit i tzv. kruhový trénink (často nazývaný také jako kondiční trénink, funkční trénink, atd.). Zde ale bude hodně záležet na instruktorovi celé lekce a jaké pomůcky jsou používány. Není zkrátka kruhový trénink jako kruhový trénink. Ale je to forma hodně zajímavá a často hodně dobře fungující :-).

Co si vybírají raketoví nadšenci?

A pokud i squashisté rádi ve svém tréninkovém plánu vidí nějakou tu formu sálové lekce či pomůcky, pak je rozhodně dobré kombinovat všechna výše uvedená cvičení a různé formy. Určitě neuškodí vyrovnávat disbalance a zlepšovat flexibilitu pomalým cvičením na bázi pilates nebo jógy. K vytrvalosti a posílení paží i dolních končetin určitě dobře přispěje jumpboxing, pohyb na špičkách zlepší a paže posílí fitbox a na celkovou rovnováhu a hlavně správnou trénovanost dolních končetin bude skvělé bosu. K celkové snaze o předcházení zraněním a vyrovnávání jednostranné zátěže pak doporučuji flowin, trx.

Škála je pestrá a v případě, že se rozhodnete se s jakýmkoli cílem vrhnout do fitness cvičení, tak vám doporučím dvě základní věci. Tou první je zjistit si, co které cvičení má za cíl, co budete cvičit a podle toho usoudit, zda by vás dané cvičení mohlo bavit (a vydržíte u toho) a jestli cvičení splňuje vaše požadavky na vytýčený cíl. Druhou důležitou věcí je nenechat se odradit první lekcí a to i v případě, že vás nebude bavit. Cvičení sice mají daný nějaký koncept, ale každý instruktor vkládá do cvičení svůj vlastní přístup, a tak se často paradoxně liší lekce toho samého cvičení dost podstatně. Slyšela jsem i takové názory, že jóga je nezdravá a u pilates nezhubnete. A může to být pravda. Ale opět je to přístupem trenéra a jeho zaměřením. Proto se nebojte vyzkoušet pár různých lekcí a různých instruktorů, než úplně zanevřete na cvičení jako taková :-).



Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net