aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_0710 aDSC_0710

"Maestro" Shabana, aneb squash krásný a efektivní

05.02.2013 11:03

Autor úvahy : Jan Roll, squashový trenér

To byl ale „krásný“ zápas! Viděli jste to? Kdo sledoval lednové finále Super série, konečně vysílané na významné kabelovce EUROSPORT, musel být nadšen. Poprvé jsme také mohli vychutnávat špičkový squash v HD rozlišení. Využijme této příležitosti, kdy se squash dostal i mezi menší fanatiky, kteří (zatím) nemají zaplacené internetové přenosy na PSASQUASHTV.COM.

foto : dunlop.com

Tedy ptejme se: „Který hráč či hráčka se Vám nejvíc ‚líbil‘?“ Za sebe mohu říci jednoznačně Egypťan „Maestro“ Amr Shabana. Hra čtyřnásobného mistra světa je skutečným ztělesněním krásy a efektivity. Hra v jeho podání vypadá tak prostě. Soupeři kolem něj zpravidla „vymetají“ celý kurt a jakoby pouze reagují na „režisérovy“ pokyny: „Prosím Tě, teď potřebuju, abys běžel do tohoto rohu! Potom Ti ukážu, abys běžel támhle, ale Ty pak pochopíš, že míček je na opačné straně! Bolelo to, viď?“ Zkrátka chytrost a elegance v pohybu. Shabana je jedním z posledních klasiků této hry. Ve svých třiatřiceti letech už má, jak se říká, na sportovním „kahánku“ a velmi pravděpodobně bude brzy následovat velké legendy, které již skončily s profesionální kariérou (Peter Nicol, Jonathon Power, David Palmer a další), do squashového důchodu. Nemáte také pocit, že těch klasiků světového squashe nějak ubývá? Hra jakoby přestává být tak elegantní jako za našich „mladých let“. 

Podle teoretiků tréninku je estetický dojem ze hry jednak velmi subjektivní záležitost, a také je to z hlediska výkonu ve sportovních hrách věc ne příliš podstatná. Přesto squashový divák sní o „baletu“ na squashovém jevišti. Co to vlastně je squashová elegance? Já osobně si ji vykládám jako ladný plynulý a koordinovaný pohyb plný přesnosti a určité až hudební rytmičnosti. U Shabany je navíc spojena s neuvěřitelnou chytrostí a rychlým, přesným a správným rozhodováním. Lze eleganci naučit? Napadne nás. Ano a ne. Plynulost a přesnost pohybů lze naučit drilem, tedy mnohočetným a dlouhodobým opakováním. Pokud ale jde o rytmus či kreativitu spojenou s velkou předvídavostí a fantazií? Jistě cítíte, že jde o vrozené schopnosti, kterými zkrátka bývají obdarováni jen někteří. Teorie moderního tréninku hovoří jasně. Squashový výkon není hodnocen panelem technických a „uměleckých“ rozhodčí, kteří udělují známky za předvedený výkon. Squash se, marná sláva, hraje na body. Učiňte tedy taková opatření, abyste získali alespoň 33 bodů, nejméně 3 vítězné sety a tím i celý zápas. Není to ale trochu málo? Pan „Maestro“ by ovšem u mne získal „uměleckou“ desítku jak vyšitou!

A kdo je Vaším squashovým „estetickým“ favoritem? Napište nám ...

Děkujeme čtenářům za reakce, doplňujeme odkaz na opravdu vynikající zápas Amra Shabany s Nickem Matthewem na turnaji J.P. Morgan ToC v New Yorku v roce 2011. 



Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha

Brembou: Na každý zápas režírovaný mistrem Shabanou se těším jako malej kluk. Viděl jsem nespočet jeho zápasů. Jen velice málo squashových hráčů mě dokáže při dívání zvednout ze židle. Většinou je to na konci dlouhých výměn na jejichž konci mistr Shabana zahraje vítězný míček podobný tomu ve vaší video ukázce. V ten moment začnu tleskat a smát se, jako bych ten míček zahrál sám :-) V mém nejoblíbenějším zápasu hraje také mistr Shabana. Je to pěti setové finále v NY s Nick Matthew. Amr Shabana v Nick Matthew http://goo.gl/ani8F DOPORUČUJI!!

14.01.2013 08:37

Brembou: ...ve 4. minutě můžete vidět, co dělá Shabanu Shabanou ;-)

14.01.2013 08:43

roman: Pěkná úvaha :). Zápasů už jsem viděl taky hodně a vždycky se mi bude líbit ruka Jonathona Powera, pohyb Davida Palmera, fair play Petera Nicola, neskutečné zrychlení Gregory Gaultiera nebo dosah Jamese Willstropa. Estetickým favoritem je ale pro mě Peter Barker a z našich Martin Štěpán.

15.01.2013 14:24
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net