aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_6129 aDSC_6129

Jan Roll - squashový trenér i fanoušek

14.09.2011 21:03

Jan Roll - absolvent Akademie tělesné výchovy a sportu Palestra, držitel ESF Coaching level 3, držitel nejvyšší trenérské licence A na FTVS UK (2010), trenérská praxe od r. 1997, bývalý juniorský reprezentant, účastník Mistrovství Evropy juniorů 1993-1995, stříbrný a 2x bronzový na MR juniorů 1993-95, 14. hráč ČR (září 2000), provozní squashového centra Chrpa, 2 roky působil jako osobní trenér Zuzany Vackové, 1. hráčky ČR (červen 2007), trénuje či trénoval celou řadu vynikajících juniorů i dospělých extraligových hráčů. Pravidelně nastupuje v 1.lize mužů.

Honzovi jsme položili spoustu otázek týkající se squashe, trénování a jeho pohledu na tuto hru. Vznikl velice zajímavý rozhovor, který jasně ukazuje, jak moc je squash pro Honzu důležitý ...

 

trenér týmu Fotorobot

Druhým rokem trénuješ tým žen Fotorobotky. Jsi spokojen s tím, čeho jste dosud dosáhli ?

Tým Fotorobotek jsem začal trénovat v říjnu 2010 během rozeběhnuté sezóny. Tým si zrovna prožíval těžké chvíle – rozchod s jejich mateřským klubem PRO-6. Aby holky mohly hrát extraligu, přestoupily v lednu do ostravského klubu SBA (poděkování patří šéfovi místního klubu panu Bajgarovi). Holky ale přebíraly tým na konci tabulky, takže musely bojovat o záchranu v extralize. To se nakonec povedlo, takže z tohoto pohledu jsem spokojen.

Jaké jsou vaše cíle pro letošní squashovou sezónu? extraliga, individuální cíle …

 

Tým má jednoznačný cíl postup do play off a boj o medajle. Holky v téměř stejném složení už extraligu dokázaly vyhrát, takže šanci určitě mají. Na indivuální cíle se zeptejte jednotlivých hráček, ale všechny hráčky jsou z top ten českého žebříčku, takže určitě mají i vysoké osobní ambice.

Na jakou sestavu mužstva se můžeme těšit letos?

Kapitánka Katka Vágnerová, Eva Feřteková, Zuzana Kubáňová, Nikola Polanská a Hanka Vavříková, která bude mít mateřské povinnosti, ale slíbila brzký návrat. Chtěla by napodobit famózní návrat Zuzany Kubáňové, která začala hrát extraligu 3 měsíce po porodu – za celou sezonu neprohrála jediný extraligový zápas a na MRČR skončila až ve čtvrtfinále.

Koho považuješ za favorita extraligy žen i mužů ?

 

Samozřejmě, že hodně věřím našim holkám! Dále obhajovat bude tým OTEC a tradičně silný je opět Strahov. Kluci budou podobně jako loni silní na Strahově a Buldoci se jistě pokusí pomstít za prohrané finále loňské sezóny. Pokud za ně nastoupí ve finále Greg, Stuart a další, mohli by to Strahovu vrátit – ale hvězdy musí přijet i na finále. Přál bych si vidět alespoň jeden mužský a jeden ženský tým na příštím mistrovství Evropy klubových týmů.

Jak vypadá příprava vašeho týmu? Jak často trénujete?

Všechny holky mají individuální programy se svými trenéry a tým se schází 1x týdně na společném tréninku. Každých čtvrt roku pro ně připravuji soustředění.

Jakými jinými sporty doplňujete/kompenzujete squashovou přípravu ?

Tyto věci má na starosti Zuzana Kubáňová, mistryně světa v rackethlonu (v ženském deblu společně s Martinou Kakosovou). Zuzana například vymyslela a organizuje nový sport jumpboxing, skáče padákem, jezdí na kolečkových bruslích atd. Holky ji rády při těchto aktivitách doplňují a výborně se odreagují.

 

Jezdíš s týmem na zápasy extraligy? Jakým způsobem motivuješ své hráčky k lepším výkonům? Zvládáš roli ženského „psychologa“?

Snažím se být s týmem, kdykoliv mám čas. Pokud se týká motivace, myslím, že to je jedna z nejdůležitějších úloh kouče. Snažím se být co nejvíce pozitivní a poukazuju na odpovědnost k týmu. Holky to akceptují a funguje to! Myslím, že týmový duch vedle velké výkonové vyrovnanosti hráček v týmu je naší největší zbraní.

 

Máš přehled, jaká je hráčská úroveň ženské extraligy ve srovnání se stejným druhem soutěže v jiných evropských zemích?

Řekl bych, že to je samozřejmě lepší než v minulých letech, i když úroveň extraligy stále není na špičkové evropské úrovni. Snad jen první dva týmy jak v mužské tak ženské kategorii by mohly obstát se ctí.

 

Za vaším týmem stojí silný partner - společnost Fotorobot, co týmu partnerství přináší?

Firma Fotorobot a zejména její ředitel Kamil Hrbáček je jednoznačně další člen týmu. Nebýt něho, tým by možná nepřežil peripetie na začátku minulé sezóny. Kamil si zaslouží velký dík. Holky mají takovou podporu, o jaké se třeba nám dříve ani nesnilo. Mohou se plně soustředit na své výkony a nemusí se starat o dresy, administrativu atd. Na druhé straně sponzor ponechává absolutní svobodu v rozhodování o důležitých věcech.  To ale neznamená, že neočekává vynikající výsledky. Řekl bych, že to je ukázková spolupráce sponzor-sportovec (tým).

 

trenér

Nedávno jsi dosáhl na další trenérský stupeň, kam dál coby trenér směřuješ?

 

Neustále se snažím na sobě pracovat, získávat nové znalosti a zkušenosti. Věřím, že to mým klientům pomáhá se zlepšovat. Absolvoval jsem dvouletý kurz na FTVS a získal jsem nejvyšší trenérskou licenci, zvyšuji si kvalifikaci na seminářích pořádaných Evropskou squashovou federací. Kurz na FTVS mě naučil, že trénink je skutečná věda, pomohl mi trénink lépe plánovat a organizovat. Kurzy ESF mi zase pomáhají ve specializované = squashové přípravě. Setkal jsem se s kolegy z téměř všech evropských zemí a mohu srovnávat. Myslím, že máme stále co dohánět.

 

Kolik hodin týdně trénování věnuješ?

Trénuji asi 20 hodin týdně, ale pracuji zároveň jako provozní squashcentra Chrpa a mám i jiné aktivity, takže vytížený jsem opravdu hodně. Myslím, že 20-25 hodin týdně je pro dobrého kouče maximum. Preferuji kvalitu nad kvantitou.

 

squashista

 

Jak vnímáš postavení squashe mezi ostatními sporty v ČR? Vzestup? Útlum?

Z komerčního hlediska je znatelný útlum, ale přičítám to spíše velké konkurenci volnočasových aktivit a také velkému počtu kurtů – vždyť patříme k zemím s největším počtem kurtů na hlavu. Z hlediska sportovního vidím jednoznačně vzestup. Vždyť holky skončily nedávno šesté na ME a kluci loni osmí. Kdyby mi někdo řekl v roce 1994, že za 10 let budeme mít takové výsledky, nevěřil bych mu.

Často se zmiňuje, že pro další výkonnostní vzestup českého squashe chybí v ČR kvalitní trenéři. Vnímáš to stejně? Vyvíjí se situace k lepšímu ?

 

Myslím, že to je veliký dluh vedení ČASQ (nejen současného). Chápu finanční aspekt, ale vzdělávání trenérů, rozhodčích a organizátorů by mělo být (kromě soutěží) jeho hlavní náplní. Absolutně postrádám koncepci vzdělávání trenérů. Reprezentační trenér by se měl na těchto věcech aktivně podílet. Náznak jsem viděl u Johna Miltona, ale ten bohužel u reprezentace skončil. Na druhé straně věřím, že společně s několika dalšími kolegy můžeme vytvořit určitou základnu pro vyškolení další generace kvalitních trenérů. Dověděl jsem se, že VV ČASQ nyní spolupracuje s FTVS na tvorbě nové koncepce, to by mělo pomoci.

Je trenéřina dostatečně ohodnocená? Lze se v ČR živit trénováním squashe? Uměl bys to porovnat se zahraničím ?

Nedávno jsem hovořil s trenérem sjezdařů (absolvoval stejný kurz na FTVS jako já). Ten tvrdí, že trenéři si vydělají cca 200-300/hodinu – a to jsou celý den na svahu v zimě a vlhku. Slyšel jsem, že squashoví trenéři jsou lépe placení v Polsku, kde je nedostatek jak kurtů, tak trenérů. Horší je zase situace v Anglii či v Německu. U nás si z komerčního hlediska nemůžeme stěžovat. Problém je v kvalitě trenérů, kterou bohužel nikdo nekontroluje, ale to je jiná otázka.

 

Kdy se stane squash olympijským sportem ?

Šance bude až při kandidatuře na OH 2020, ale musím říci, že jsem trochu skeptický. Vyplnil by se ovšem sen mnoha milionů squashistů po celém světě.

 

Nejlepší squashista a squashistka všech dob – podle Tebe ?

 

Jahangir Khan (Pakistán), který neprohrál 5 a půl roku jediný zápas a Heather McKay (Austrálie), která neprohrála 13 let!!!

 

Kdo doplní/nahradí stálice českého squashového nebe, Jana Koukala, Olgu Ertlovou, Lucii Fialovou? Vidíš mezi juniory jejích nástupce?

 

Velmi mile mě překvapila Kristýna Alexová a Viktor Byrtus. Ale opět jsme u problému koncepce. Prosazení juniorů do kategorie dospělých je nesmírně komplikovaná věc. Podle odborných průzkumů pouze 4% všech nadějných juniorů se prosadí na profesionální úrovni. U nás se to zatím povedlo jen Honzovi Koukalovi. V poslední době se prosazují i další (Lucie a Olga). Myslím ale, že úspěchy našich juniorů v posledních letech jsou dvousečné. Příliš se klade důraz na okamžitý úspěch. Trenéři by si měli uvědomit, že nejen trénují, ale vychovávají osobnost. Měli by připravovat své klienty na svět plný neúspěchu a zklamání a ve světě profesionálů je život opravdu krutý.

Ale abych jen nekritizoval, vidím český i světový squash na vzestupu. Od roku 1992, kdy jsem začínal, se dotace největších turnajů více než zdesetinásobila. Squash je v televizi a volně přístupný na internetu. Vycházejí knihy a časopisy. Máme světový den squashe - tuším, že 5.listopadu. Amatérské soutěže začínají počtem hráčů konkurovat ČASQ. Příští rok oslavi český organizovaný squash 20 let, a tak mu(nám) přeju mnoho štěstí!

 

Děkujeme za rozhovor, připojujeme se k přání všeho nejlepšího k 20. narozeninám českého squashe.

SquashPage.net




Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha

Petr: Historie českého squashe je podobná průběhu každého squashového zápasu: s nadšením první servis, potom údiv nad překážkami ( které si často vytváříme sami), následuje vzedmutí k zisku bodů a po zápase ( vítězném či prohraném) opět úvaha jak dál. Budeme-li mít více takto zapálených borců pro svůj obor nemám obavy o budoucnost. Držím palce.

16.09.2011 09:45
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net