aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_4293 aDSC_4293

World Squash Day 2016

07.10.2016 20:37

„Každý elitní squashista začínal kariéru v nějakém lokálním klubu.“ Slova trojnásobného mistra světa Nicka Matthewa symbolizují to, co je cílem dalšího Světového dne squashe, jenž se tento rok koná dvacátého druhé října: aby squashová centra a kluby všude na planetě otevřely dveře všem návštěvníkům a představily squash v celé jeho kráse. Navíc se opět vybírají peníze pro UNICEF.

Hlavním tématem WSD pro rok 2016 je podpora sociální stránky squashe. „Všichni šampioni začínali hrát někde ve ‚svých‘ místních klubech,“ říká Matthew. „Já tedy určitě. Na squashi je úžasné to, že díky němu vznikají přátelství na celý život. Na kurtu se můžou oba hráči třeba pohádat, ale po zápase spolu jdou na pivo.“

Nick Matthew, od minulého roku držitel Řádu britského impéria, nyní žije v Sheffieldu a výrazně se zasazuje o zařazení squashe do programu olympijských her. „Sledovat všechny ty vynikající sportovce v Riu byl skvělý zážitek, který nám ale trochu zhořknul tím, že jako squashisti jsme se sami nemohli účastnit. Světový den squashe nám dává šanci prezentovat náš sport v tom nejlepším světle a ukázat zbytku světa, o co přichází,“ vysvětluje Angličan.

„Můj domovský klub Hallamshire v Sheffieldu se vždycky snažil Světový den squashe maximálně podporovat a letos to nebude jiné,“ pokračuje Matthew. „Uděláme všechno pro to, abychom squash co nejvíc zviditelnili a vybrali nějaké peníze pro UNICEF.“

Tento rok se WSD koná týden před startem mistrovství světa, které organizuje egyptská Káhira. „Je to asi nejhektičtější část sezóny, světová tour konečně začíná nabírat na obrátkách,“ popisuje Matthew. „Kromě tréninku se snažím přesvědčovat spoluhráče, aby se zapojili do Světového dne squashe na co nejvíc místech.“

Výkonný ředitel PSA Alex Gough o Světovém dni squashe říká následující: „Jak už uvedl Nick, každý profesionál se poprvé dostal na kurt někde v místě svého bydliště, obvykle ještě s rodiči. Všichni profesionální hráči tak určitě rozumí tomu, čeho se snažíme dosáhnout, když chceme pomoci jednotlivým klubům propagovat náš sport. Proto jsme nesmírně rádi, že jsme se stali partnery Světového dne squashe. PSA se zavázala k podpoře růstu squashe na všech úrovních a tato akce je ideálním prostředkem, jak umožnit klubům přilákat veřejnost a opět tak o něco rozšířit squashovou populaci.“

Squash patří mezi nejzdravější sporty vůbec a zároveň jej člověk může provozovat skutečně celý život. Pořádají se turnaje pro juniory, kterým ještě nebylo ani jedenáct, ale i pro kategorii Masters, kde se utkávají i hráči starší osmdesáti let.

„Ta energie a soutěživost je úplně stejná na mezinárodní úrovni jako v malých klubech,“ dodává Matthew. „Hráči bojují o každý bod a potom se seberou a jdou si někam sednout. Musíme být dobrými sousedy a pozvat sportovce z jiných odvětví, aby si squash vyzkoušeli. Často s takovými lidmi trénuji a všichni respektují to, jak dovedný, fyzicky zdatný, odhodlaný a disciplinovaný musí člověk být, aby ve squashi uspěl. Ať už se setkáte se sportovci z jakékoli jiné disciplíny, vždy s jistotou víte, že squash prospěje jejich fyzické kondici. Dokonce i taková tenisová legenda jako Roger Federer říká, že za svůj úžasný pohyb a výběr úderů vděčí tomu, že v dětství hrál squash.“

Existuje mnoho způsobů, jak se mohou kluby či jednotlivci do WSD zapojit. Jednou možností je uspořádat bezplatné tréninkové hodiny pro hráče všech výkonnostních úrovní od juniorů až po veterány. Stejně tak je možné adresně pozvat skupiny lidi, aby se se squashem seznámili, například:

  • sportovce věnující se jiným odvětvím
  • školní skupiny (pokuste se zapojit i učitele a ukažte jim, jak prospěšné by bylo zařazení squashe do školních osnov)
  • skupiny policistů, hasičů, ozbrojených složek, lidí z městských úřadů a tak dále
  • manažery, byznysmeny nebo pracovní kolektivy, kterým můžete vysvětlit, že spokojení a zdraví zaměstnanci jsou kreativnější a výkonnější

Dále můžete zorganizovat obrovský přátelský zápas, třeba s dalším klubem v okolí. Je jedno, jestli budete hrát pět proti pěti nebo padesát proti padesáti. Založte událost na Facebooku WSD a pochlubte se i na našem Twitteru. Následně nezapomeňte poslat výsledky a fotky.

Stejně jako v minulém roce podporujeme i letos Dětský fond OSN UNICEF. Vzhledem ke konfliktům v mnoha částech světa, které vedou k masové migraci, nebo přírodním katastrofám jako nedávné zemětřesení v Itálii je činnost UNICEFu a pomoc takto postiženým dětem důležitější než kdy jindy. Pomoci můžete i nákupem trička s motivem WSD na této stránce. Veškerý zisk půjde právě UNICEFu. Přímé darování je možné prostřednictvím tohoto odkazu. Snažte se do přípravy programu zapojit i klubové juniory – dostanou příležitost pomoci jiným mladým lidem, kteří v životě neměli takové štěstí jako oni sami.

překlad: Jiří Hron
zdroj: squashmad.com

 

 

 



Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net