aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_6673 aDSC_6673

MS žen a MS mužských týmů odložena

10.12.2015 11:10

V posledních několika dnech zaskočily squashovou veřejnost hned dvě nepříjemné zprávy a obě se týkaly vrcholných squashových akcí: nejdříve bylo odvoláno Mistrovství světa mužských týmů, které se mělo konat v egyptské Káhiře, a pár dnů nato následovala informace o odložení Mistrovství světa žen (jednotlivkyň), jež se mělo uskutečnit v malajsijském Kuala Lumpur. Co vše se vlastně seběhlo?

foto: squashmad.com

Mužské týmy  

Ještě dvaadvacátého listopadu potvrzuje WSF seznam třiadvaceti zemí, které se mají zúčastnit MS týmů, původně naplánovaného na dvanáctý až osmnáctý prosinec tohoto roku. Do hry se vrátil Nový Zéland, jenž svou účast původně stáhnul, naopak vyřazen byl Kuvajt, jehož sportovci nemohu startovat na akcích WSF kvůli suspendování tamního olympijského výboru Mezinárodním olympijským výborem.

Většina národních federací nicméně přijala doporučení svých vlád týkající se bezpečnosti, v čemž hrály roli hlavně dvě události: teroristické útoky v Paříži z třináctého listopadu a zřícení ruského civilního letadla na Sinaji třicátého prvního října. Podle Ruska bylo zaviněno bombovým útokem.

Třicátého listopadu už server Squashmad spekuluje o tom, že některé země by na MS právě kvůli bezpečnostním hrozbám nemusely své týmy vyslat, a to i navzdory skutečnosti, že Egypt úspěšně zorganizoval již několik velkých akcí jak v Káhiře, tak v El Gouně a tamní vláda Káhiru stále prezentuje jako bezpečné město.

O den později se spekulace potvrzují. Jen několik hodin po oficiálním oznámení losu odvolávají svou účast Anglie, Francie, Německo, USA a Kanada. Výkonný ředitel anglické squashové asociace Kier Worth okomentoval toto rozhodnutí následovně: „Poté, co byly zveřejněny bezpečnostní plány pro turnaj a my obdrželi celkovou zprávu od nezávislých bezpečnostních expertů, jsme usoudili, že existuje podstatné riziko, které nebylo sníženo na přijatelnou úroveň. V posledních týdnech jsme vedli intenzivní jednání s hráči i realizačním týmem a jsme nesmírně zklamaní z toho, že se turnaje nebudeme účastnit, ale bezpečí našich hráčů a realizačního týmu pro nás zůstává jedinou prioritou a tentokrát máme opravdové obavy.“

Nick Matthew dodal: „Anglický tým je ohromně zklamaný kvůli nemožnosti obhajovat titul v Káhiře. Mistrovství světa týmů je jednou z nejprestižnějších squashových akcí a díky němu jsme během našich kariér zažili mnoho pozoruhodných okamžiků. Velice jsme se těšili na to, že v Káhiře opět zvítězíme. Je to město, které jsme vždy rádi navštěvovali. Po důkladných a dlouhodobých diskuzích s anglickou asociací však celý tým plně podporuje stažení účasti na základě nezávislé bezpečnostní zprávy.“

Na twitterovém účtu Matthewova reprezentačního kolegy Chrise Simpsona se objevilo následující prohlášení: „Jsem zdeptaný z toho, že nebudu moct reprezentovat Anglii na nadcházejícím mistrovství, ale myslím, že anglická asociace si s tou situací poradila dobře, když upřednostnila bezpečí hráčů a uposlechla radu renomované a nezávislé bezpečnostní firmy.“

Vyjádření přišlo i z americké asociace, od jejího výkonného ředitele Kevina Klipsteina: „Jsme si vědomi značného úsilí vynaloženého na přípravy turnaje a naším záměrem není působit jakékoli nepříjemnosti… Vzhledem k upozornění našeho Ministerstva zahraničí a celkové obavě o bezpečí a pohodu týmu jsme učinili toto těžké rozhodnutí a z turnaje odstoupili.“

Celou záležitost komentovala i samotná WSF: „Dnes ráno se několik zemí spolčilo a odstoupilo z Mistrovství světa týmů, protože pociťovaly obavy z cesty do Káhiry. Je to smutné a zároveň ne příliš pochopitelné, jelikož lidem v Káhiře nehrozí žádné nebezpečí, na rozdíl od těch, kteří se stali terči tragických útoků extremistů. V Káhiře se neděje nic zvláštního, nicméně pro uklidnění jednotlivých týmů byla egyptskou vládou přijata rozsáhlá bezpečností opatření, což bylo také týmům sděleno. Přípravy na šampionát pokračují, Egyptská federace squashe chystá pro účastnící se týmy báječné uvítání a těší se na všechny, kdo příští týden přicestují.“

Tím ovšem příběh nekončí. Čtvrtého prosince světová média informují o tom, že v káhirském nočním klubu El Sayad zemřelo po bombovém útoku šestnáct lidí. Okolnosti nejsou zcela jasné, ovšem s největší pravděpodobností nešlo o teroristický čin. (Zpravodajské servery pracují s verzí, že útoku předcházela hádka opilých mužů s ochrankou klubu. Muži nebyli do klubu vpuštěni a později se vrátili s Molotovovými koktejly. Spekuluje se o tom, že jeden z nich byl bývalý zaměstnanec klubu.)

Ještě týž den vychází oficiální prohlášení WSF o „odložení“ šampionátu, jakkoli se v něm o přímé spojitosti s útokem nepíše. Egyptská federace měla odložení turnaje schválit kvůli „dřívějšímu odstoupení několika týmů a obavám o bezpečnost“.

„O tento odklad žádáme s těžkým srdcem, jelikož Káhira je bezpečným městem,“ říká k tomu předseda Egyptské federace squashe Assem Khalifa. „Všechny přípravy pro pořádání jsou v plném proudu, a to včetně naprosté vládní podpory v oblasti bezpečnosti, tedy aby byla zajištěna dostatečná ochrana všem významným osobám. Neexistuje tudíž důvod, proč by turnaj nemohl proběhnout. Jsme si nicméně vědomi toho, že některé týmy si z určitých důvodů nepřejí účastnit se, a chceme v pozitivním duchu ukončit nejistotu panující u ostatních týmů, proto turnaj odkládáme na pozdější dobu. Je to pro nás bolestivý krok, protože pro něj nevidíme důvod a mnoho týmů už v souvislosti s turnajem vynaložilo nějaké finanční prostředky. Jde ale o opatření, jež musíme provést, abychom byli spravedliví ke všem.“

K nenadálé situaci poskytl vyjádření i předseda WSF Ramachandran: „Je znepokojivé, že turnaj pořádaný v úžasné Káhiře musel být odložen. Můžeme jen znovu poděkovat Egyptské federaci squashe za to, že narychlo přijala nabídku organizace poté, co byl kuvajtský olympijský výbor suspendován a my museli hledat novou hostitelskou zemi. Až celou situaci důkladně analyzujeme, budeme úzce spolupracovat se všemi členskými zeměmi. Prozatím přijímáme rozhodnutí našich vážených egyptských partnerů a vyjadřujeme jim i mnoha zemím, jež se těšily vynikající šampionát, svou lítost.“

Ženy

Odklad ženského individuálního mistrovství, plánovaného na čtrnáctý až osmnáctý prosinec, naopak přišel jako blesk z čistého nebe. V listopadu zaslala společnost Hallmark Events Group (HEG), zajišťující organizaci, médiím pozvánku na tiskovou konferenci spojenou s odhalením trofeje, která se měla konat čtvrtého prosince. Třicátého listopadu dostala média další zprávu – tentokrát o tom, že konference se nekoná, protože turnaj byl odvolán. Důvodem měly být podle HEG obavy o bezpečnost celé akce.

Spolu s tím se ale vynořilo množství podezřelých skutečností: turnaj nebyl předem žádným způsobem propagován, přitom je běžné, že u takto důležitých akcí se reklamní kampaně spouštějí několik měsíců před zahájením. Údaje o prize money říkají, že celkově bude k dispozici 185 000 dolarů (zhruba 4,6 milionu korun), podle serveru Squashmad ale nebylo vydáno žádné tiskové prohlášení ohledně hlavního sponzora, a dokonce ani místa konání. Facebookové stránky HEG jsou bez jakýchkoli příspěvků a webová stránka nefunguje. V materiálech WSF ze září minulého roku lze dohledat, že (tehdy ještě) WSA uzavřela s HEG dlouhodobý kontrakt na pořádání MS v letech 2014, 2015 a 2016. Celkové prize money za všechny tři akce měly přesáhnout 500 000 dolarů (skoro 12,5 milionu korun).

Hráčky si poté začaly stěžovat PSA, že už si do Malajsie zaplatily letenky, a navíc se ukázalo, že místo aby jim ubytování zajistil sám organizátor, musely si pokoje v Kuala Lumpur zarezervovat a zaplatit samy. Mnohdy jde o nevratné částky, z čehož plyne, že účastnice turnaje o peníze definitivně přišly.

Daleko prudší reakce ale přišla ze strany malajsijské vlády. Ministr mládeže a sportu Khairy Jamaluddin prohlásil, že v Malajsii neexistuje žádná bezpečnostní hrozba, a určitě ne taková, která by byla ohrožením pro mezinárodní událost. „Podobné tvrzení zpochybňuji,“ dodává ministr. „Před několika dny jsme hostili celou řadu světových lídrů (na summitu ASEANpozn. red.). Pokud do Kuala Lumpur může přiletět Barack Obama, jsem si jistý, že mohou přiletět i squashisté.“ Podle Jamaluddina je tvrzení HEG „směšné“.

Malajsijský premiér Najib Razak k tomu podotýká: „Nedávno jsme zde na různých summitech hostili mnoho zástupců a čelních představitelů z cizích zemí a vše proběhlo hladce. Každý rok pořádáme nespočet jiných akcí, včetně těch sportovních, a nikdy nedošlo k žádnému incidentu.“

PSA už zorganizovala nezávislé prošetření celé situace, ze kterého bezpochyby vzejdou další otázky. Už nyní se objevují spekulace, že právě kvůli bezpečnostním rizikům znemožňujícím konání turnaje HEG požaduje vrácení poplatku, jejž musí organizátor uhradit za přidělení data v termínové listině. Absence reklamní kampaně, hlavního sponzora a místa pro skleněný kurt vyvolává celou řadu pochybností o dané společnosti, pro kterou to údajně měla být první zkušenost se squashem.

O bezpečnostní hrozbě v Malajsii neví ani policie, ani hráčky samotné a ani tamní squashová asociace, podle které bylo jejím úkolem pouze poskytnout rozhodčí a jmenovat ředitele turnaje. Zbytek měla na starosti HEG.

Jako by ani tak nebylo peripetií dost. Pátého prosince totiž publikuje server The Star Online článek s titulkem „Organizátor squashového turnaje vydírá vládu“. Výše zmíněný ministr mládeže a sportu Jamaluddin tvrdí, že HEG mu poslala email s nabídkou, že pokud malajsijská vláda bude turnaj sponzorovat – a to včetně poskytnutí 850 000 dolarů (přes 21 milionů korun) na soukromá bezpečnostní opatření –, mohou přípravy pokračovat.

„Vůbec se mi to nelíbí,“ pokračuje Jamaluddin. „Nenechám se vydírat organizátory, kteří se schovávají za problém bezpečnosti a vykreslují Malajsii ve špatném světle, když se turnaj odkládá hlavně kvůli potížím kolem sponzorství. Je to absurdní, naprosto absurdní.“

HEG si tvrzením o bezpečnostní hrozbě příliš nepomohla. Začala ji vyšetřovat malajsijská policie, o čemž také informoval server The Star Online. Na tiskové konferenci se zástupce policejního ředitele Kuala Lumpur podivil, proč se HEG nejdříve neporadila s policií, a dodal: „Bylo to od nich velmi nezodpovědné. Než vypustili zprávu o hrozícím nebezpečí, měli napřed přijít za námi. Zahájili jsme v této věci vyšetřování. Chceme vědět, kdo jim o potenciální hrozbě řekl a jak k takovému závěru došli.“

Situace kolem obou turnajů tak bude ještě zajímavá a dlužno podotknout, že zvláště pro vedení WSF, které je už tak pod tlakem kvůli olympijskému nezdaru, přišla ve velmi nevhodnou chvíli.

text: Jiří Hron



Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net