aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_6449 aDSC_6449

Jeden game s Bradley Hindlem

05.02.2013 22:06

Bradley Hindle-Deguara (*1980) je profesionální squashový hráč a trenér. Narodil se v Austrálii do australo-maltské rodiny. Jako trvalé bydliště uvádí ve svém životopise město Sliema na Maltě. Člen slavné generace bývalých juniorských australských hráčů (David Palmer, Anthony Ricketts, Stewart Boswell a další) byl ovlivněn špičkovými světovými trenéry. Postupně si vypracoval a osvojil svou vlastní squashovou filozofii, kterou uplatňuje jako profesionální hráč (nejlépe 64. na okruhu PSA), ale také jako trenér. Inteligentní a plný nadšení naplňuje svou roli ambasadora naší milované hry. Bradley je osobním trenérem Olgy Ertlové, mistryně ČR v roce 2009 a profesionální hráčky na okruhu WSA.  Jsme velmi rádi, že si Bradley udělal čas na rozhovor pro SquashPage.net.

 

Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Tvou squashovou kariéru?

Je toho mnoho, kde začít ? Snad u mé matky, která pracovala nejprve jako dobrovolnice v projektu práce se squashovou mládeží v 80. a 90. letech. Na vrcholu své trenérské kariéry organizovala tréninky a další doprovodné programy pro neuvěřitelných 500 dětí týdně. Ano, to ona mi nasadila squashového „brouka do hlavy“.

V roce 2012 si musel přerušit hráčskou profesionální kariéru kvůli zranění. Jak jsi na tom teď?

Je skvělé začít zase s tréninkem. Minulý  prosinec jsem začal tady v Praze. Cítím, že se má hra zdokonaluje a posunula se na úroveň před pauzou. Už se nemohu dočkat, až zase budu hrát turnaje. Momentálně si užívám také tréninky mimo Prahu, kde mám klid a mohu se soustředit na mé sportovní cíle. 

My víme, že jsi během roční pauzy nezahálel a pracoval si na podpoře squashe. Můžeš nám k tomu něco říci?

Ano, pracoval jsem na přípravě a realizaci programu pro mládež v australském Brisbane. Organizuji řadu squashových „klinik“ pro trenéry i hráče. Potkal jsem na kurtech téměř 2000 lidí v Austrálii, na Maltě i tady v ČR.

Jako trenér spolupracuješ s Olgou Ertlovou. Jak odhaduješ její šance a její potenciál na okruhu WSA?

Olga na sobě pracuje, jsem s ní velmi spokojen. Neustále se zdokonaluje, poctivě a tvrdě trénuje. Potřebuje ještě více zkušeností a více času, ale řekl bych, že je  dobře „nasměrována“. Disponuje skvělým squashovým somatotypem (ideální tělesné a funkční parametry, pozn. red.), takže nyní je to o tom, spojit vše v jeden celek. Má všechny předpoklady pro to, aby se stala špičkovou profesionální hráčkou na okruhu WSA.

Máš ambici stát se profesionálním trenérem na plný úvazek?

Nejprve bych rád ještě něco dokázal jako profesionální hráč. Trénuji již naplno a plně se soustředím na nadcházející turnaje okruhu PSA. Ale ano, trénování, rozvoj a podpora squashe mě velmi zajímá a myslím, že mám co nabídnout.

Strávil jsi nějaký čas v Česku. Vidíš mezi námi nějaké squashové naděje a talenty?

Ano, sledoval jsem některé místní turnaje a skutečně je v Česku celá řada potenciálně „zajímavých“ hráčů a háček.

V poslední době si zorganizoval celou řadu různých soustředění a kempů, které nazýváš Squashové kliniky. Co si myslíš o propagaci a podpoře squashe v ČR?

Všechny squashové kliniky v ČR, teré jsem zatím pořádal, jsem si užil. Všiml jsem si velkého nadšení a jedinečného přístupu Čechů ke squashi. Je fakt, že někteří bývají trochu stydliví, ale ledy se vždy rychle prolomí a všichni se pak skvěle baví.

 Podle Tvého názoru, kdo je důležitější pro českou squashovou budoucnost? Trenéři či hráči?

Samozřejmě, jak trenéři, tak hráči. Jedni bez druhých se neobejdou. Navíc si myslím, že práce trenéra se neomezuje jen na práci na kurtu, do jeho pracovní náplně patří schopnost motivovat hráče, být mu nablízku, často je nutné učinit obtížná rozhodnutí. Dobrý trenér hráče vede a řídí, pomáhá mu se zdokonalovat. Myslím, že jak hráči, tak trenéři by si tato fakta měli uvědomit, protože to je rozhodující pro rozvoj squashe kdekoliv na světě!

Co bys doporučil českému squashi?

Myslím, že český squash si vede dobře. Doporučuji myslet více koncepčně a do budoucnosti. Všechna rozhodnutí dělat vždy s ohledem na horizont 5, 10, 15 ba i 50 let. Zejména pak doporučuji se zaměřit na vzdělávání trenérů a koncepční práci s mládeží.

Bradley, Děkujeme za Tvůj čas.

Není zač. Přeji všem českým squashistkám a squashistům veselé a úspěšné squashování :-)

 

Rozhovor vedl Jan Roll.

Zdroje: http://www.psaworldtour.com

http://www.bradleyhd.com



 



Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net