aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_3159 aDSC_3159

British Open 2016 - preview

21.03.2016 20:14

Od jednadvacátého do sedmadvacátého března je na programu hlavní soutěž Allam British Open, jednoho z nejprestižnějších turnajů squashové sezóny. Hrát se bude ve sportovní aréně ve městě Hull na severovýchodě Anglie. Na co všechno se mohou fanoušci těšit tento rok?

Gregory Gaultier se vrací

Dvojnásobný vítěz British Open Gregory Gaultier nedočkavě vyhlíží svou první turnajovou účast poté, co musel na lednovém Turnaji šampiónů v prvním setu vzdát kvůli zranění semifinálové utkání s Nickem Matthewem. „Jsem rád, že jsem po dvou měsících zase zpátky,“ řekl Gaultier během přípravy na British Open. „Je skvělé být na kurtu a necítit žádnou bolest, hlavně když si vezmu, že ještě tak před devíti desíti týdny jsem nemohl chodit a potřeboval jsem berle.“

Úřadující mistr světa musel vynechat Cambridge Cup, Swedish Open, Windy City Open a mistrovství Francie. Netají se tím, že to pro něj bylo složité. „Štvalo mě, že jsem přišel o tolik akcí, protože když musíte jenom sedět doma a na squash se můžete maximálně koukat, uvědomíte si, jak moc ten sport milujete. Jsem vážně vděčný všem fyzioterapeutům a doktorům, kteří mi pomáhali s rehabilitací. Odvedli vynikající práci, protože na začátku vůbec nebylo jisté, kdy zase budu moct hrát a jestli stihnu British Open nebo jestli budu fit až na další turnaje. Zároveň chci hrozně poděkovat svému trenéru Thomasovi, který mi byl k dispozici sedm dní v týdnu, a taky celému týmu za skvělou podporu.“

Devítinásobný mistr Evropy Gaultier na British Open triumfoval už dvakrát. V roce 2007, kdy ve finále porazil Thierryho Lincoua, a předloni, kdy v posledním utkání smetl Nicka Matthewa. Na návrat do Spojeného království se velmi těší. „British Open je něco jako tenisový Wimbledon. Když jsem tu vyhrál poprvé, byl jsem v sedmém nebi, protože je to hodně prestižní turnaj. Spolu s mistrovstvím světa a finále světové série je to jedna ze tří nejvýznamnějších akcí. Získat na některé z nich titul je jako splněný sen. Uvidíme, jak bude tenhle týden vypadat. Pro mě je důležité, že zase můžu soupeřit s ostatními.“

Sermeová chce obhájit titul

Loňská vítězka British Open Camille Sermeová poprvé vstupuje do turnaje světové série jako úřadující šampiónka. „Je to nejcennější trofej kariéry,“ prohlašuje světová čtyřka z Creteil. „Stačí mi vidět fotky nebo videa z turnaje, a prožívám to všechno znova. Poprvé budu na turnaji světové série obhajovat titul, je to pro mě novinka.“

Po emotivním vítězství na loňském British Open Sermeová obhájila titul z mistrovství Francie a mistrovství Evropy jednotlivců a prošla i do semifinále US Open a Windy City Open. Nyní se vrací na místo svého nejslavnějšího triumfu, kde minulý rok ve finále porazila domácí oblíbenkyni Lauru Massaro. „Nechci na sebe moc tlačit, chtěla bych se prostě dostat do stejné psychické pohody, v jaké jsem byla při předešlých turnajích světové série. Všichni jsou teď hrozně vyrovnaní, pokud jde o kvalitu, takže je těžké odhadovat vítězku.“

V prvním kole se Sermeová střetne s domácí Fionou Moverleyovou, která v současnosti žije přímo v Hullu a pro British Open jí byla udělena divoká karta. Pokud se potvrdí papírové předpoklady, čeká Sermeovou ve čtvrtfinále další zápas s Laurou Massaro. „Samozřejmě udělám všechno, abych znova vyhrála! Bylo by to úžasné. Uvidíme, jak mi to půjde,“ uzavírá Francouzka rozhovor. „Rozhodně jsem připravená!“

Vrátí se Nicol Davidová na vítěznou vlnu?

Podle svých slov se pětinásobná vítězka British Open Nicol Davidová nemůže dočkat, až věhlasný „squashový Wimbledon“ začne. Během posledních dvanácti měsíců získala na turnajích světové série jen jeden titul, a to z prosincového Hong Kong Open. V Hullu by se chtěla vrátit na vítěznou vlnu a opět zvednout nad hlavu slavný pohár pro vítězku.

„Ten turnaj je pro mě výjimečný díky své prestiži. Každý rok si vážím možnosti být jeho součástí,“ říká Davidová. „Je to nejdéle pořádaný squashový turnaj a všichni se chtějí zapsat do historie tím, že ho vyhrají. Když to dokážete, stanete se součástí elitní společnosti legendárních squashistů, jejichž jméno je na trofeji vyryto. Je to senzační zážitek. Než se začalo hrát mistrovství světa, považoval se titul z British Open asi za ten největší squashový úspěch. Získat ho je určitě něco mimořádného.“

Mezi muži obhajuje titul Elshorbagy

Rok poté, co se jeho jméno objevilo na trofeji pro vítěze mezi jinými věhlasnými squashovými osobnostmi, vyhlašuje čtyřiadvacetiletý Egypťan sídlící v Bristolu a nynější světová jednička Mohamed Elshorbagy další útok na titul ze „squashového Wimbledonu“.

Elshorbagy se loni připojil ke squashovým ikonám, jakými jsou například Jahangir Khan, Jansher Khan nebo Elshorbagyho učitel Jonah Barrington, když v květnu v nemilosrdné finálové bitvě porazil Gregoryho Gaultiera. Celý minulý rok navíc strávil na první pozici světového žebříčku, jen v prosinci jej po vítězství na mistrovství světa sesadil právě Gaultier. Během letošní sezóny už zvládl úspěšně obhájit tituly z Qatar Classic, Hong Kong Open a Turnaje šampiónů, a pokud zvítězí i na British Open, obhájí všechna prvenství z předchozí sezóny.

„Vítězství na British Open je úspěch, který si budu pamatovat napořád, protože to byl vždycky můj sen,“ popisuje Elshorbagy. „Ten se mi splnil a pro mě je ctí mít jméno vyryté vedle nejlepších squashových hráčů historie. Jonah Barrington mi navíc pomáhá během celé mojí kariéry a o to šťastnější jsem při zisku toho poháru byl. Chtěl jsem prostě přidat svoje jméno k tomu jeho.“

„Jelikož jsem British Open už jednou vyhrál, nejsem pod takovým tlakem, ale jako sportovec jsem zkrátka soutěživý a chci porazit každého. Rozhodně bych rád viděl svoje jméno na trofeji ještě několikrát,“ dodává Elshorbagy. „Je dobře, že se můžeme zase vrátit do Hullu. Assem Allam (byznysmen původem z Egypta, vlastní mimo jiné i fotbalový tým Hull City – pozn. red.) náš sport podporuje už několik let a odvádí výbornou práci. Během turnaje nám nic nechybí a všichni jsme mu za to vděční.“

Massaro se těší na další výzvu

Dvaatřicetiletá Angličanka žijící v Prestonu a současná ženská světová jednička Laura Massaro vstupuje do letošního British Open jako první nasazená a bude chtít získat druhý titul z tohoto turnaje. V roce 2013 se British Open poprvé hrálo v Hullu a Massaro se tehdy stala po dvaadvaceti letech první Angličankou, která turnaj vyhrála, když ve finále porazila Nicol Davidovou. O tři roky později doufá ve stejný výsledek.

„To vítězství v roce 2013 pro mě znamenalo moc,“ vzpomíná Massaro. „Bylo to na British Open moje první finále, Nicol tehdy byla světovou jedničkou a já ji porazila před domácím publikem. Nikdy na to nezapomenu.“

„Jakmile vstoupíte na kurt, soustředíte se jenom na squash, ale když vám hlavně v pozdějších fázích turnaje pomůže domácí publikum a začne vás mohutně povzbuzovat, dodá vám to hrozně moc energie. Jinde ve světě takovou podporu příliš často nemám,“ vyzdvihuje Angličanka fanoušky.

„Nikdo před třemi lety nečekal, že bych mohla vyhrát, a byla jsem z toho vážně nadšená. Myslím si, že mám na to všechny porazit i tenhle rok,“ předpovídá Massaro. „Stát se dvojnásobnou vítězkou, to by bylo vážně něco. Chci hrát co nejlépe a udělat všechno pro to, aby se to splnilo. Jsem první nasazená, což je příjemné a zároveň je to určitá výsada, ale v pavouku je mnoho hráček, které mají talent i schopnosti dojít až do finále. Vím, že to určitě nepůjde bez boje.“

Získá Matthew čtvrtý titul?

Oproti minulému roku, kdy se turnaj konal v květnu, se nyní British Open vrací ke svému tradičnímu březnovému termínu. Nick Matthew doufá, že by mu tato změna mohla pomoci. Na British Open triumfoval v letech 2006, 2009 a 2012 a během své úspěšné, již osmnáct let trvající kariéry se stal historicky nejúspěšnějším Angličanem, pokud jde o množství trofejí. V únoru navíc přidal rekordní osmý titul z mistrovství Velké Británie.

„Řekl bych, že přesun na březen může zamíchat kartami,“ domnívá se Matthew. „Je mi pětatřicet a vybičovat se k co nejlepším výkonům v květnu na konci sezóny už mě posledních pár let stálo možná až příliš sil. Snad mi dřívější termín pomůže. Když jsem byl malý, turnaj se hrál vždycky během velikonočního týdne, kdy jsme měli ve škole prázdniny, takže jsem jako divák stihnul tři nebo čtyři turnajové dny. Doufám, že je pro mě tahle změna dobrým znamením.“

„Myslím, že moje hra je pořád dost kvalitní na to, abych držel krok s těmi nejlepšími a získával poháry,“ věří Angličan. „Pořád mám hlad po vítězství, bez kterého to nejde. Taky je ale třeba být chytrý a umět se přizpůsobit. Sice pořád mám kvalitu, ale taky už mám nějaký ten věk, takže se tenhle rok nebudu nutit do každého turnaje jako v předchozích letech. Jako hráč se musíte neustále vyvíjet, což je pro mě tuhle sezónu to hlavní.“

„British Open jsem vyhrál už třikrát a hlavně v roce 2006 to pro mě znamenalo průlom, protože v té době jsem rozhodně nebyl favorit,“ popisuje Matthew. „Historií a tradicí se tomuhle turnaji nemůže rovnat žádný jiný, takže když jsem tu všechny porazil a navíc to bylo vlastně moje první doopravdy velké vítězství, zdálo se mi to naprosto neskutečné.“

„Jsem hrozně rád, že jsem pak titul získal ještě dvakrát a navázal tak na tu první výhru. Tehdy to mi dodalo spoustu sebevědomí, začal jsem věřit, že dokážu uspět i na významných turnajích. Neexistuje nic lepšího než slavit svůj první důležitý triumf právě na British Open. Spolu s mistrovstvím světa jsou to dva turnaje, na kterých každý rok chcete uspět, ať to stojí cokoliv.“

Další navrátilec: Ramy Ashour

Trojnásobný mistr světa Ramy Ashour bude na British Open hrát první soutěžní zápas po čtyřměsíční pauze a doufá, že noční můra, kterou prožívá kvůli zraněním, brzy skončí. Současná světová pětka z Egypta bojuje se zdravotními problémy už dva roky. V roce 2014 se sice Ashour stal mistrem světa poté, co šest měsíců nehrál, ale loni se objevil jen na pěti turnajích.

První akcí, na níž se v této sezóně Ashour představil, bylo NetSuite Open, ze kterého si Egypťan rovnou odvezl prvenství. Poté ale zranění brzdila jeho výkony na US Open, kde odstoupil v druhém kole, i na listopadovém mistrovství světa. Od té doby Ashour nehrál soutěžní utkání.

Egypťan nicméně doufá, že jeho rehabilitace po posledním zranění byla úspěšná, a vyhlíží další titul z British Open. Ten první získal v roce 2013 po výhře nad Francouzem Gaultierem. „Poslední měsíce jsem dělal úplně všechno pro to, abych se zotavil a mohl se turnaje účastnit,“ říká Ashour. „Vítězství v roce 2013 pro mě představovalo jedinečný okamžik. Pevně věřím, že budu připravený na sto procent.“

překlad: Jiří Hron
zdroj: squashsite.co.uk



Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net