Mezinárodní olympijský výbor (IOC) zrušil limit týkající se počtu sportů na letních olympijských hrách. Návrh byl součástí plánu Olympic Agenda 2020, obsahujícího čtyřicet bodů, které by měly dát této sportovní události novou podobu.

Díky reformám bude pro potenciální zájemce jednodušší a zároveň levnější žádat o pořadatelství OH a uchazeči navíc obdrží i finanční podporu. Dále bude například možné přesunout konání některých disciplín mimo pořadatelskou zemi či město. Tyto a další změny odsouhlasil IOC na dvoudenním prosincovém zasedání v Monaku.

Místo limitu omezujícího počet olympijských sportů na dvacet osm byl pro letní hry zaveden maximální možný počet rozdělovaných sad medailí (310) a účastnících se sportovců (10 500).

Olympiáda, kterou v roce 2016 hostí Rio De Janeiro, ještě žádných změn nedozná, ale v programu her pořádaných čtyři roky nato v Tokyu už by se mohl objevit softball i baseball. Oba sporty jsou totiž v Japonsku velmi populární. Podmínkou ovšem je, že dosavadní olympijské sporty budou ve svých disciplínách rozdávat méně sad medailí.

„Jde o obrovský průlom,“ uvedl Kanaďan Dick Pound, člen IOC. „Předtím jsme měli dvacet osm sportů a dál nic, slepá ulička.“ Na otázku, které disciplíny by mohly uvolnit prostor novým sportům, Pound odpověděl: „Synchronizované plavání… a možná trojskok.“ 

Squash, jenž se o zařazení do programu OH už několikrát neúspěšně pokoušel, by z nových pravidel také mohl těžit.

Nynější předseda IOC Thomas Bach byl do čela výboru zvolen v roce 2013 na zasedání v Buenos Aires. Stalo se tak dva dny poté, co se funkcionáři rozhodli obohatit olympijský program pro rok 2020 o zápas na úkor squashe a baseballu se softballem. Bach slíbil změny a přišel s plánem Olympic Agenda 2020, jehož účelem je analyzovat hry z více úhlů pohledu. Spadá sem i problematika programu olympijských her a jeho dalšího vývoje.

Předseda WSF Narayana Ramachandran se zúčastnil prosincového jednání IOC a byl ujištěn, že výbor začne prosazovat pružnější přístup k olympijskému programu – založený hlavně na počtu atletů spíše než sportů – a že určité změny by mohly nastat již v roce 2020.

Ramachandran komentoval výsledky jednání s opatrným optimismem: „Vždy jsem prohlašoval, že mým úkolem je otevřít squashi dveře na olympiádu. A teď, když vidím, že se v těch dveřích objevila alespoň malá škvíra, kterou proniká světlo, mám samozřejmě radost.“

„Nesmíme ale předbíhat událostem,“ varoval předseda WSF. „Stále jsme ve fázi, kdy zkrátka doufáme, že změny plánované Thomasem Bachem a jeho výkonným výborem nás posunou o další kus vpřed směrem k velmi brzkému naplnění našeho snu.“

„Pokud omezení počtu sportovců přispěje k zařazení nových sportů, je to správné opatření,“ hodnotí reformy současná světová jednička a několikanásobná mistryně světa ve squashi Nicol Davidová. „Věřím, že olympijským hrám prospěje zapojení nových sportů.“

„Samozřejmě se nesmíme ukvapovat,“ říká dále Davidová. „Je třeba zjistit, co má IOC v plánu. Věci budou fungovat jinak. Ty změny vyvolávají nadšení a jde o krok správným směrem, pokud mluvíme o budoucnosti olympiády. Jsem si jistá, že se tu pro squash nabízí příležitost, ale musíme počkat, s čím IOC přijde.“

Davidová dobře ví, že vše záleží na tom, zda budou některé současné olympijské sporty ochotné snížit počet soutěžících sportovců nebo sad medailí pro jednotlivé disciplíny. „To bude pro IOC také těžký úkol, to rozhodování, který ze sportů omezit,“ upozorňuje světová jednička. „Některé jsou na hrách už od nepaměti. Od výboru to bude vyžadovat čas, úsilí a touhu opravdu se někam dostat. Ale budeme muset doufat, že na všechno dojde.“

„Budu spokojená jedině tehdy, až vedle sebe uvidím na papíře slova ‚squash‘ a ‚olympijské hry‘ a u toho podpisy,“ tvrdí Davidová. „To by mi stačilo ke štěstí. Ale na to je ještě čas. Uvidíme, všechno teď závidí na IOC.“

překlad: Jiří Hron
zdroje: bbc.com, globalpost.com, squashsite.tumblr.com