Přístup trenérů k držení rakety se za poslední léta hodně změnil. Obvykle jsme výuku začínali tak, že jsme hráče „přeformátovali“ a trochu jim vnutili jediné „správné“ držení. Dnes obzvláště v tréninku dětí a začátečníků nejprve necháme hráče samostatně objevovat zákonitosti hry. Teprve pokud narazíme na problém, začínáme jej řešit. Moderní přístup k držení rakety umožňuje měnit držení rakety pro potřebu různých úderů, fh a bh apod. Přesto ve výuce začátečníků doporučuji držet se základních prvků. Po jejich zvládnutí si pak každý hráč nalezne své vlastní optimální držení.

V následujícím videu naleznete téměř 50 různých „sólo“ cvičení od lehčích po těžší a také klíčové prvky správného držení rakety, na které je třeba se v tréninku zaměřit.

www.moschinooutletshop.com

Připomínám, že pouhý dril není vhodný pro děti, které se musí hrou především bavit. Prokládáme tedy technický trénink různými pohybovými hrami, případně závody. I přesto si ale troufnu tvrdit, že správný grip je nezbytným základním kamenem kvalitního squashe a budoucího růstu hráče až k naplnění jeho potenciálu.   

Zásady pro začátečníky:

  1. Držte raketu tak, abyste mohli hrát kvalitní forhend i bekhend bez jakékoliv změny držení!
  2. Držte raketu prsty, ne dlaní! Držadlo se o dlaň jen opírá.
  3. Nejdůležitější jsou dva prsty ruky: ukazováček a palec. Oba prsty svírají držadlo a tlačí proti sobě. V podstatě se dá raketa držet pouze těmito dvěma prsty.
  4. Palec a ukazováček vytvářejí v úchopu rakety úhel připomínající písmeno "V".
  5. Zbylé tři prsty zajišťují pevnost držení.
  6. Levá horní hrana rukojeti (u leváků pravá) prochází přesně hrotem tohoto "V"
  7. Raketu držíme pevně, ale ne křečovitě - klouby prstů nesmí zbělat :) Raketu držíme asi jako malé zvíře - nechceme, aby nám uteklo, zároveň ho však nechceme rozdrtit.
  8. Zápěstí je pokrčené tak, aby raketa byla vždy nad předloktím.

TIP: Zkuste hrát jeden set a po celou dobu držet raketu jen třemi prsty - možná budete příjemně překvapeni...

 Předpokládám, že jste věděli, že termínem „GRIP“ označujeme také omotávku na raketu.

 Zajímavý přístup k držení rakety přestavuje mistr světa a bývalá světová jednička

Autor textu: Jan Roll, www.janroll.cz