První záznamy o hře, kde účelem bylo zahrát míček o stěny, nalezneme již na počátku 19. století. Ve věznici pro dlužníky Fleet v Londýně si vězňové krátili čas hraním hry zvané Rackets. Kolem roku 1820 se Rackets dostává na školu Harrow Public School v Anglii. Později na tomtéž místě se začíná vyvíjet i další varianta, kde se hraje propíchnutým míčkem. Tato varianta s názvem „Squash“ (název vznikl podle slovesa „to squash“ = „rozmačkat“) se stává stále populárnější a v roce 1864 vznikají první čtyři squashové kurty. Squash se stává oficiálně sportem a vznikají první národní asociace sportu „Squash Rackets“ i první turnaje (včetně slavného British Open - obdoba tenisového Wimbledonu). Squashový kurt byl i na slavném Titaniku. Squash hrálo na počátku devadesátých let po celém světě přes 15 milionů hráčů na více než 46 tisících kurtech.
Squash patří mezi nejstarší sporty s vlastní historií a přesně specifikovanými pravidly. Jeden zápas se dlouhá léta hrál na tři vítězné sady vždy do devíti bodů se ztrátami. Na profesionální (mužské) úrovni se v 80. letech začalo využívat tzv. "americké počítání" do patnácti bodů beze ztrát a od roku 2004 byly sety zkráceny na 11 bodů beze ztrát. Později také sjednoceny pro všechny ostatní kategorie. Na počátku nového tisíciletí byla také snížena výška TINU (spodní lišty na čelní stěně) o 2 palce. U žen a juniorů byla původní výška zachována (19 palců).
omega replica watches omega replica
Největším nedostatkem je podle všeho absence squashe na olympijských hrách. Bylo již učiněno několik pokusů na kandidaturu, již se podařilo také postoupit do nejužšího výběru sportů, ale stále neúspěšně. Podle odborníků je za neúspěchem zejména slabá lobby Světové squashové federace (WSF) dále jistá vícečetnost a tím také nepřehlednost organizací sdružujících squashisty (PSA,WSA, WSF ESF atd.). V posledních letech už neobstojí argument „nevysílatelnosti“ squashe v TV, neznalost pravidel či geografické či demografické zastoupení squashe. Z hlediska OH je rovněž problém omezení počtu sportů. Squashi podobné sporty jako tenis, badminton či stolní tenis totiž „zabírají“ místo, protože nespadají do širší kategorie jako třeba lyžování či atletika, které mohou zastřešovat téměř libovolný počet sportovních disciplín. Problematika squash a OH by sama o sobě obsáhla jistě více než jeden článek.
Seznam mistrů a mistryň světa do roku k nahlédnutí na adrese Squash Stará Praha - Legendy.
Autor článku je přední český squashový trenér Jan Roll.