V rámci Mistrovství Evropy klubů 2012 v Praze na začátku září redakce squashPage.net oslovila některé zahraniční hráče s žádostí o rozhovor. Dnes přinášíme první z nich, krátké interview se současnou světovou jedničkou - Jamesem Willstropem. James nebyl v rámci prvních otázek příliš sdílný, postupně se ale jeho odpovědi obohatily o více informací :-). Rozhovor byl pořízen krátce po vítězném i když vyčerpávajícím pětisetovém semifinálovém zápase s krajanem Nickem Matthewem (současnou světovou dvojkou) v areálu záběhlického Hamrsportu.
Právě jste dohrál zápas s Nickem Matthewem, prohrával jste již 2:0 na sety, nakonec vítězství patí Vám. Co jste změnil na své hře?
Neuvědomuji si, že bych změnil něco zásadního, snažil jsem hrát svou hru, každý míček jsem odehrál naplno.
Na úplném konci zápasu Nick Matthew žádal o let z důvodu vlhkého míčku. Krátce jste si na to téma vyměnili i pár vět. Můžete nám je přiblížit?
Ano, vzpomínám si, šlo o standardní situaci dle pravidel. Míč se svezl po stěně, odraz byl trochu divný. Ovšem to samé se mi ve stejném zápase přihodilo také a stálo mě to bod. To se ve squashi stává.
Víte, jaké je vaše dosavadní zápasové skóre s Nickem?
Tak to netuším, hráli jsme spolu velké množství zápasů. (Jen v rámci PSA turnajů spolu oba odehráli 30 zápasů, se skore 22:8 pro Nicka Matthewa, přičemž posledních 15 zápasů pro sebe získal Matthew. Poslední vzájemhý zápas na PSA turnaji vyhrál James Willstrop v roce 2007 - pozn. redakce)
Napsal jste knihu Shot and a Ghost, s jakým ohlasem na knihu se setkáváte?
Je to směsice reakcí. Spousta lidí mi řekla, že se jim kniha líbila. Za to jsem velmi rád. U několika mála známých jsem ale zaznamenal odpověď, že se jim Shot and a Ghost příliš nelíbila. V okruhu nejbližších přátel zaznamenávám spíše pozitivní reakce a to je pro mne nejdůležitější.
Je nějaká šance, že vydáte pokračování knihy?
Ano, rád bych v psaní pokračoval. Je to ale velmi časově náročné a stálo mě to i hodně energie. Určitě bych rád ještě něco napsal, určitě to ale nebude v dohledné době.
Kromě knihy často publikujete i další články, které bývají uveřejněné například na internetu ...
Ano, přispívám do několika magazínů, píšu rád. Psaný projev je pro mne přirozenější než mluvený.
V knize zmiňujete i komplikace, které vyplývají z vaší výšky. Jak často hrajete s někým, kdo je vyšší než vy?
Nikdy. (Jame Willstrop měří 194cm, pro srovnání další účastnící ECC2012 David Palmer 188cm, Simon Rosner 189cm, Jan Koukal 180cm, původně měl do Prahy přijet i Cameron Pilley 191cm - pozn. redakce)
V souvislosti s vaší výškou – hrajete i squashovou čtyřhru?
Ano, například na Commonwealth Games. Ale ne příliš často. Díky větším rozměrům hřiště pro čtyčhru mne moje výška při hře nijak zásadně neomezuje.
Momentálně jste světovou jedničkou, kam míříte dál?
Chci se squasem bavit, je těžké odhadnout, jak dlouho ještě budu squash hrát. Proto je pro mne primární, aby mi squash přinášel radost. Jsem velmi vděčný za to, že dosud mohu squash hrát na špičkové úrovni. Je příjemné být světovou jedničkou a určitě se této pozice nechci vzdát, ale není to pro mne to nejdůležitější. Rád bych zvítězil na turnajích, kde se mi to dosud nepodařilo, jedním z dalších cílů je Mistrovství světa. Ale jak jsem již zmínil, ze všeho nejdůležitejší je pocit ze hry. Kdykoliv může přijít zranění, netuším, jak dlouho budu moci vrcholový squash ještě hrát.
Vaše kniha začíná okamžikem, kdy si nejste úplně jist tím, jestli chcete ve squashi dále pokračovat...
Bylo to období, kdy jsem hodně hrál, hodně cestoval, neměl jsem dostatek příležitosti k odpočinku. Kalendář byl nabitý, hráli jsme jeden turnaj za druhým. Dalo by se to přirovnat k syndromu „vyhoření“. Prostě jsem potřeboval na chvíli vypnout. Myslím, že se to může přihodit každému, když si toho nabere moc.
Nedávno, v polovině srpna, se v Austrálii dohrál turnaj Australian Open, vy jste tam – podobně jako další špičkoví hráči - nestartoval. Čím to?
Chtěl jsem zůstat doma, využít čas k tréninku. Do Austrálie je to dlouhá cesta, navíc význam turnaje (i prize money) v poslední době klesá. Také bodové ohodnocení turnaje kleslo. Takže jsem situaci vyhodnotil tak, že se letos nezúčastním.
Je toto vaše první návštěva Prahy? Měl jste možnost si Prahu prohlédnout?
Ano, jsem zde poprvé, bohužel zatím nebyl čas na prohlídku. Snad to stihneme alespoň krátce poslední den turnaje.
Jak se vám líbí turnaj ECC, v určitém smyslu jde o největší squashovou akci konanou na půdě České republiky.
Je to zde super, na zápasy chodí velký počet diváků, české kluby hrají dobré zápasy. Organizace turnaje je také výborná, počínaje transportem, až po ubytování. Opravdu se nám zde líbí a jsem rád, že můžeme podpořit popularitu squashe v ČR.
Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně dalších úspěchů ve squashi.