Další squashovou celebritu, kterou Vám představíme v rubrice "Jeden game s" není nikdo jiný, než nejlepší český hráč squashe - Jan Koukal. Honza si přes svůj časově velmi náročný program našel čas na pár odpovědí na otázky, které naše redakce 12-ti násobnému Mistru České republiky položila.
V loňském roce 2011 jste vytvořil rekord v počtu účasti na turnajích na okruhu PSA (tušíme, že celkový počet byt 25 ?). Podařilo se Vám zvítězit ve dvou (v Praze na SYNOT TIP Open 2011 a v Argentině na Regatas Resistencia Open 2011), v dalších osmi finále jste ale skončil druhý. V roce 2010 jste si domů odvezl titulů hned 6. Čím to? Nepodepsal se maraton účasti na turnajích na vašich výkonech a na fyzické stránce vaší hry? Necítil jste se příliš unavený?
Všechna finále byla vyrovnaná, stejně jako je poslení dobou celá PSA tour, už jen to, že se mi povedlo probojovat do 10 finále považuji za úspěch. Několikrát jsem po cestě do nich odvracel matchbally včetně vítězného turnaje v Argentině. Na únavu bych to rozhodně nesváděl. Daleko náročnější než hraní je cestovaní.
Kolika profesionálních turnajů se zúčastníte letos?
Žádný plán nemám. Uvidím, jak se budu cítit. Squash je má práce a nevidím důvod, proč hrát sem tam jeden turnaj, nejraději bych hrál každý týden, ale na to zatím PSA není stavěno.
Jakým způsobem vybíráte turnaje, kde budete hrát? Máte nějaká oblíbená místa, kam se rád vracíte?
Vybírám podle velikosti, soupeřů a hodně záleží právě na místě konání. Mé oblíbené země jsou Kanada, Brazílie, Kolumbie…
Vzpomenete si naopak na Váš nejhorší zážitek ze zahraničního turnaje, ocitl jste se například při squashovém cestování světem v situaci, kdy jste se necítil v bezpečí?
Samozřejmě i takové situace nastávají. V Nigerii, když na mě organizátor pozapomněl s vyzvednutím na letišti, jsem 2 hod seděl a čekal sám mezi 50 vojáky a doufal, že se někdo objeví. Naštěstí objevil :-)
Plánujete letos účast i ve větších turnajích, např. v kategorii World Series? Jaká jsou vlastně pravidla pro možnou účast v takovém turnaji?
Letos jsem se zúčastnil zatím US Open a North American Open, kde se mi příliš nevedlo a vypadl jsem v kvalifikaci. British Open vynechávám a raději vyrážím do Argentiny. Dalších turnajů super series se zúčastním na podzim. Podle velikosti turnaje a počtu možných získaných bodů se hlásí hráči. Čím větší turnaj, tím lepší hráči.
Často hrajete na turnajích v Jižní Americe, Kanadě nebo USA. Jak je to s popularitou squashe v těchto částech světa? Kolik diváků například sleduje zápasy na místě ?
V Severní Americe je squash hraný většinou v soukromých klubech, takže je o nás báječně postaráno, jelikož členové se na turnaj celý rok těší a dělají pro nás první poslední. V Jižní Americe jsou lidé neskutečně vřelí, přátelští a nadšení, po squashi hladoví. Hrát před nimi je zážitek, protože zápasy prožívají asi jako nikde jinde.
Letos Vám bude 29 let, jak dlouho ještě plánujete pohybovat se jako hráč v oblasti squashe na profesionální úrovni? Např. Thierry Lincou před pár dny oslavil 36 let a zároveň v měsíci 4/2012 obsadil 10 příčku na světovém žebříčku PSA :-). Dočkáme se něčeho podobného i u Vás?
Mně plánování nikdy moc nešlo, takže těžko říct … Dívám se vždy tak maximálně rok dopředu, zatím mě squash baví, zdraví je v pohodě a ani výsledky nejsou špatné, takže momentálně myšlenky na konec nemám.
Letošní domácí Mistrovství republiky Ceské republiky je jubilejní, probíhá jeho 20. ročník. Vy sám jste držitelem 12-ti titulů. Jak se na domácí Mistrovství připravujete? Sledujete výkony dalších českých hráčů do té míry, že odhadnete, jak velká bude letos konkurence?
Nijak zlášť, od začátku roku jsem v jednom kole. Turnaj za turnajem, včera jsem se vrátil z Istanbulu, pár dnů regenerace, lehce si zahrát a hurá do boje o další titul. Letos jsem neměl možnost kluky vidět, tak jsem zvědavý, v jakém světle se předvedou. Všichni hrají, trénují a zlepšují se, takže nečekám nic lehkého a na každém si dám záležet, aby mě někdo nepřekvapil …
Vidíte v současných řadách českých juniorů někoho, koho byste pasoval za svého možného nástupce?
Co vím, tak dobře se jeví Honza Ryba a Kristýna Alexová. Ale těžko říct. Juniory máme dobré každoročně, ale přechod k dospělým (nemám teď na mysli u nás) je hrozně těžký a záleží, jak se s tím dokáží poprat a vypořádat, protože speciálně zezačátku to jde hodně ztěžka. A to se úroveň a počet opravdu kvalitních hráčů na okruhu každým rokem zvedá. Pryč jsou časy, kdy sem tam člověk měl lehký zápas. Teď je každý zápas kdekoliv boj.
Redakce děkuje za rozhovor a přeje další úspěchy v profi kariéře !