Narozen: 1987
Klub: Squash Club Praha
Raketa, přesný typ: Tecnifibre – Carboflex 130
Nejvyšší postavení na žebříčku ČR: 3.
Nejlepší umístění na MR ČR: 4. (rok 2006)
Nejvyšší postavení na žebříčku PSA: 176. (rok 2011)
Další úspěchy:
- dvojnásobný mistr republiky juniorů v kategorii do 17let
- mistr republiky v kategorii do 19let
- mistr republiky ve čtyřhře 2008 s Janem Koukalem, 2010 a 2011 s Jakubem Kosinkou
- vicemistr republiky ve čtyřhře s Olgou Ertlovou 2008 a 2009
- několikanásobný mistr republiky v kategorii družstev
- 8. místo na evropském šampionátu družstev v roce 2010
- dvojnásobný vítěz Akademického mistrovství republiky v roce 2009 a 2011
Ve špičce českého squashe se pohybujete dlouhou dobu. Rádi bychom se vás zeptali na několik otázek:
Kdy a kde jste se squashem začal?
Začal jsem ve dvanácti letech na strahovských "Starých" kurtech, které už dneska nestojí.
Proč právě squash?
Poté, co jsem ve dvanácti skončil s fotbalem, hledali pro mě rodiče jiný sport. A protože strahovské kurty byly nejbližším sportovištěm od školy, začal jsem hrát squash.
Kteří trenéři nejvíce přispěli k Vašemu rozvoji?
Do mojí kariéry zasáhli všichni trenéři, se kterými jsem trénoval. Někteří samozřejmě více, jiní méně a někteří i trochu negativně. Vyjmenuji tedy všechny, se kterými jsem spolupracoval. Ze začátku jsem hrál s Tomášem Fořtrem a Davidem Talpu. Poté s Davidem Tománkem. Následovalo období, kdy jsem byl bez trenéra asi 2 roky, ale dostával jsem tipy a rady od hráčů, se kterými jsem trénoval, což mě také ovlivnilo. V poslední době spolupracuji s Janem Rollem. Mému rozvoji určitě také přispěli zahraniční trenéři jako Brian Barnett, John Milton a Michael Fiteni.
Jak vypadá Váš současný tréninkový plán?
V současné době jsem ve zkouškovém období na vysoké škole, takže tréninkový plán ustoupil do pozadí a koncentruji se na zkoušky. Na konci ledna však již budu mít snad hotovo a nastavím tréninkový plán s Honzou Rollem, který bude směřovat až k mistrovství České republiky 2012.
Co považujete za největší úspěch hráčské kariéry?
Nemám takový okamžik. Ale je spousta výher zápasů a skvělých squashových okamžiků, na které strašně rád vzpomínam.
Jaké mety byste ve squashi rád dosáhl?
V současné době bych chtěl bojovat s našim ligovým týmem bojovat o dobré umístění na mistrovství Evropy klubů, které se bude konat v letošním roce v České republice. Z osobních cílů bych rád dostal své jméno do světové stovky na PSA žebříčku.
Kolik turnajů ročně hrajete v zahraničí ?
8-10, podle toho, jak škola a zdraví dovolí.
Máte nějaký squashový hráčský vzor ?
Nemám.
S Jakubem Kosinkou jste mistry republiky ve squashové čtyřhře, věnujete se čtyřhře v tréninku?
Vždy měsíc před MČR spolu s Kubou trénujeme cvičení, která jsou modelově podobná čtyřhrám. Jiný speciální trénink neděláme.
V posledním roce se výrazně zvýšila kvalita TV přenosů z významných mezinárodních squashových turnajů. Přímé přenosy z nedávného World Series Finals přenášela i televizní stanice SKY. Myslíte, že popularita squashe má rostoucí tendenci?
Myslím, že po obrovské celosvětové recesi v několika posledních letech se squash vrací v oblibě zase zpět. Kvalitní televizní přenosy tomu mohou pouze pomoci a doufám, že jich bude čim dál tím víc.
Český squash
Česká republika hraje dnes ve squashi “druhé housle”, kdy se – podle vás – zařadí ČR mezi elitu? Co je pro to potřeba udělat?
V ČR je squash ještě stále mladý sport a jeho největší uspěchy určitě leží před námi. Přesto už jsme byli schopni vytrénovat talenty světových rozměrů. Největší problém u nás je, že neexistuje jakákoli podpora hráčů v seniorské kategorii a proto každý talent českého squashe dříve či později se squashem skončí poté, co vyjde z juniorů a přestane být podporován rodiči. U nás se zatím podařilo jen Janu Koukalovi toto období "přežít" a zajistit si od sponzorů dostatek finančních prostředků k tomu, aby se mohl squashi věnovat na 100%. Myslím, že je potřeba udělat program pro podporu hráčů v seniorském věku, abychom se mohli začít rovnat úspěšným squashovým zemím, kde takovéto programy fungují. To je však otázka koncepce využívání finančních prostředků, která je záležitostí ČASQ. Další věc, která u nás chybí, je motivace squashových klubů asociací k náboru juniorů a práci s mládeží.
Squash v ČR zažil největší boom mezi 1990 -2000, jak byste popsal tehdejší dobu? Jak se liší od dnešního stavu? Kam český squash - podle vás - směřuje?
Zažil jsem konec tohoto "boomu" a musím říci, že to byla doba nadšení pro tento sport a skvělého sociálního prostředí na squashi. Avšak jak nadšení, tak sociální aspekt od té doby hodně utrpěly. Český squash je, podle mě, na sestupu v hodně oblastech a co v poslední době chybí asi nejvíc, jsou nábory juniorů a juniorská základna, která za mých začátků byla dvojnásobná.
Často startujete i na zahraničních turnajích, je možné nějak srovnat squash v ČR a ve světě? Z hlediska hráčské základny, popularity, úrovně vybavení…
Nevidím uplně velké rozdíly mezi ČR a hlavně evropskými zeměmi. Určitou zvláštní skupinu tvoří země Commonwealthu, kde je squash mnohem tradičnějším a velice populárním sportem.
Buldoci
Loni jste ohlásili útok na titul v ČR i v Evropě s vašim týmem Fotorobot Buldoci Praha. Evropský trůn měl váš tým dobýt nejpozději v roce 2012. Ve finále extraligy 2010/2011 vám plán překazili strahovští, mění se něco na “evropském” plánu?
Cíle jsou podobné jako minulý rok. To znamená vyhrát letošní ročník ligy a zúčastnit se ME klubů. Tento rok si přeji úspěch našeho týmu v lize jestě více než rok minulý, vzhledem k tomu, že ME klubů je v ČR.
V dresu Buldoků loni nastupila esa světového squashe, současně jste dali možnost předvést squashové umění osobnostem známým z jiných odvětví. Budou mít čeští squashoví fanoušci šanci znovu vidět takové hráče? (Dosud za vás nastupili Jan Koukal, Renan Lavigne, Miloš Pokorný, Ondřej Ertl, Jan Veselý a Dobroslav Vlček).
Za náš tým by se měly představit ještě další tváře jak světové, tak české scény. Koho se nám nakonec povede přivézt na ligu, je zatím otázkou.
Bylo finančně náročné do ČR tyto hráče přivézt?
Bohužel ano. I když za nás někteří hráči hrají za pouze symbolické částky, stejně musíme platit všechny cestovní náklady a hotely, což už samo o sobě není málo. A honoráře zahraničních hráčů, kteří za nás nastupují za komerční ceny, sahají do desetitisíců korun za jedno odehrané utkání.
Momentálně se Buldoci Praha nacházejí na 5. místě tabulky, jedete podle plánu?
Podle mého plánu a představ bychom se nacházeli na 1. místě :-), ale trochu se počítalo, že první polovinu ligy budeme mít slabší, protože Honza Koukal se tuto sezónu mnohem víc zaměřoval na zahraniční turnaje. Proto také na příští kola vezmeme více posil.
Mimosquashově
Kromě toho, že hrajete squash, také studujete vysokou školu – konkrétně práva v Plzni. V jakém jste ročníku? Máte individuální studijní plán? Jaká je Vaše specializace?
Jsem v 5. ročníku, nicméně budu muset prodlužovat minimálně o jeden semestr. Je to částečně způsobené tím, že jsem byl minulé léto v Austrálii na sérii turnajů PSA a přišel jsem o polovinu zkouškového, tím pádem jsem se nestihl na všechny zkoušky připravit.
Individuální plán jsem měl v prvních třech letech. Tehdy bylo hodně povinné docházky a ve spojení se squshem bych docházku nezvládl dodržet ve všech předmětech. Poslední dva roky, kdy předmětů s povinnou docházkou je již méně, zvládám školu se squashem skloubit i bez individuálního plánu.
Specializaci zatím ještě nemám, protože právníci se specializují až po vystudování. Nicméně mé nejoblíbenější oblasti práva jsou loterijní právo, patentové právo a obchodní právo, konkrétně právo obchodních společností.
Jak se vám daří dělit čas mezi squash, studium a další aktivity?
Je to složité, ale když si člověk zvykne organizovat si pořádně čas, tak se to dá zvládat. Jedině ve zkouškových obdobích jde squash i další aktivity stranou a věnuji se pouze studiu.
Děkujeme Ondrovi za rozhovor a přejeme hodně úspěchů ve všech oblastech života. Redakce SquashPage.net.