Ondra Uherka patří mezi výrazné postavy současného českého squashe. Již na první pohled zaujme houževnatou hrou. Vždy se snaží hrát s maximálním úsilím a 100% nasazením. Před časem se Ondra rozhodl z domácí squashové arény přesunout do zahraničí, přesněji do Anglie, aby mohl být nablízku těm nejlepším tréninkovým metodám a aby se posunul ve splnění svého squashového snu - stát se profesionálním hráčem squashe. V Anglii trénuje pod vedením Johna Miltona.

 

Anglie patří mezi kolébku squashe, hráči této země vévodí předním příčkám světového žebříčku …. Ondro studuješ v Anglii kvůli squashi , nebo kvůli studiu samému?

Studovat do Anglie jsem šel záměrně, abych se mohl co nejvíce a ve výborných podmínkách věnovat squashi. Musím ovšem přiznat, že i samotné studium mi přijde velmi zajímavé a jsem rád, že jsem nakonec zvolil tuto variantu studia.

Tvým trenérem je v Anglii John Milton, bývalý trenér české squashové reprezentace. Jak dlouho s Johnem spolupracuješ?

S Johnem jsem se poprvé setkal na reprezentačním kempu juniorů do 17 let. Byl jsem ohromen jeho trenérskými úspěchy a nadšen z možnosti vzájemné spolupráce. Takže zhruba 5 let.

Proč právě tento trenér?

Jak jsem již zmínil, John má obdivuhodné trenérské úspěchy. Věřím, že jeho dlouholeté zkušenosti a víra v mé schopnosti mi pomohou dostat ze sebe to nejlepší.

John Milton

Bylo obtížné dostat se do jeho tréninkové skupiny?

Už když John byl reprezentačním trenérem, absolvoval jsem několik tréninkových kempů u něho v Anglii. Líbil se mu můj přístup a zapálenost a nejspíš ve mně viděl potenciál stát se v budoucnosti profesionálním squashistou.

Máš možnost v Anglii trénovat s některými squashovými celebritami?

Zatím jsem si  zatrénoval s Johnovými staršími svěřenci, Borjou Golanem a Alisterem Walkerem. Místní "county" ligu hrají například také Daryl Selby či Adrian Waller.

Jak je squash ve Velké Británii populární?  Je možné to porovnat s ČR?

Squash v Británii naštěstí nadále roste a je daleko více populární než u nás. Například v jednom squashovém klubu se každou sobotu sejde na trénink kolem 50 juniorů.

Prozradíš něco o tom, jak probíhá tvá tréninková zátěž? Kolik hodin denně trávíš na kurtu, jaké doplňkové sporty provozuješ …. ? Kolik času ti zbývá na školu  ?

Trénuji 6 dní v týdnu, průměrně 4 hodiny denně. Výhodou mého studia je, že nemusím trávit mnoho času ve škole, a tím pádem mi zbývá více času na trénink. Vše ovšem musím dohánět v podobě individuálního studia. Učím se většinou po večerech nebo v každé volné chvilce.

Máš nějaký squashový vzor?

Borja Golan, Thierry Lincou, Peter Barker, Nick Matthew.

Jaké jsou tvé squashové cíle do budoucnosti? Plánuješ účast na profesionálních okruzích PSA?

PSA turnaje bych chtěl začít hrát co nejdříve, ale vše záleží na času, výkonnosti, a také sponzorech. V blízké budoucnosti mě po Mistrovství republiky ještě čeká Mistrovství Evropy družstev v Německu i individuálů ve Finsku. Svému brněnskému týmu bych chtěl v play off pomoci vybojovat letos poprvé účast ve finále. Také se chystám užít si atmosféru Olympijských her v Londýně. Pak se uvidí, jak dál na PSA.

Jak často se dostaneš na squashové zápasy domů do Čech? Máš možnost sledovat růst konkurence doma?

Poslední dobou jsem doma celkem často. Musel jsem odehrát nějaké turnaje, abych si zajistil start na MČR a samozřejmě vždy rád přiletím vypomoci svému týmu na extraligu. Co se týče růstu výkonnosti domácích hráčů, nepozoruji žádná výrazná zlepšení na seniorské úrovni.

A na závěr, jak dlouho potrvá tvá anglická štace?

Za 2 roky bych měl ukončit bakalářské studium sportu a francouzštiny. Dále jsou možnosti otevřené. Je možné, že budu pokračovat ve studiu s cílem získat magisterský titul nebo se plně věnovat squashi, ať už na profesionální hráčské či trenérské úrovni.

Za redakci squashPage.net děkujeme za rozhovor a přejeme co nejlepší výkon na letošním MČR