Během fyzického výkonu ztrácí naše tělo nejen velké množství vody, ale i značné množství iontů, čímž se celý organismus může dostat do silné nerovnováhy. Tomu se dá poměrně snadno zabránit užíváním vhodných sportovních nápojů.

Provozování sportovních činností spotřebovává značné množství energetických zásob a díky práci kosterní svaloviny dochází i k produkci tepla. Aby nedocházelo k přehřátí organismu, je třeba nadměrné teplo vyloučit z těla ven. Největšího ochlazujícího účinku je dosahováno odpařováním potu z povrchu těla. Voda v potu je vázána na minerální látky, proto při pocení neztrácíme pouze vodu, ale rovněž řadu elektrolytů. Nejvýhodnějším prostředkem pro doplnění ztrát vody, sodíku, chloridů, draslíku, hořčíku, vápníku a energie v průběhu fyzického výkonu jsou sportovní nebo-li iontové nápoje.

Best Replica Watches

Sportovní nápoje jsou nápoje určeny rekreačním, výkonnostním a vrcholovým sportovcům, kterým jsou k dispozici jak tekuté koncentráty, tak práškové formy, určené pro přípravu sportovního nápoje. Podle koncentrace minerálních látek se sportovní nápoje dělí na hypotonické, izotonické a hypertonické nápoje. Podle obsahu energie pak na rehydratační, rehydratačně-energetické a energetické.

jimmy choo outlet

  1. Hypotonické nápoje jsou používány především při aerobních aktivitách, kdy se sportovec velmi potí a je třeba doplnit zejména tekutiny. Pot je u těchto sportovních aktivit málo koncentrovaný a jeho majoritní složkou je voda. Obecně jsou hypotonické nápoje mnohem vhodnější pro použití při fyzické zátěži, než nápoje izotonické.
  2. Izotonické nápoje se používají zejména tam, kde sice dochází k velkému pocení, ale výkon netrvá tak dlouho (obvykle ne déle než hodinu). Pot je podstatně koncentrovanější a nedochází k tak extrémním ztrátám tekutin. Příkladem mohou být sporty, při kterých je zapotřebí velké množství svalové síly jako je squash nebo tenis. Při svalové práci je totiž třeba větší množství iontů jako je sodík, draslík, vápník a hořčík. Izotonické nápoje je možné také použít po ukončení zátěže ve fázi regenerace.
  3. Použití hypertonických nápojů je pro sport ve většině případů nevhodné a neuváženým použitím je možné narušit vnitřní elektrolytovou rovnováhu. Vypití hypertonického nápoje vede dočasnému zhoršení rozsahu dehydratace.
  4. Většina iontových nápojů má i energizační účinky. Jsou to tzv. iontové rehydratační a regenerační nápoje, které kryjí zvýšenou potřebu základních minerálů, zabraňují poklesu výkonnosti při vyčerpávání svalového glykogenu, podporují vytrvalost, koncentraci a vitalitu. ejich funkce už není hydratační, ale energetická. Energetické nápoje obsahují jednak vysoce energetické látky jako je glukóza, ale také látky ovlivňující rychlost a účinnost spalování energetických sloučenin jako karnitin či koenzym Q10 a látky stimulující k činnosti nervovou soustavu a tím zprostředkovaně zvyšují schopnost uvolňovat energii jako kofein a taurin.

Nejdůležitější úlohou iontových nápojů je hydratace organismu. Samotná voda se vstřebává hůře než roztok s určitým obsahem sacharidů a elektrolytů. Vedle vody jsou hlavní složkou obsaženou v iontových nápojích sacharidy. Proto bychom mohli iontové nápoje nazývat také jako nápoje sacharidové. Své označení však získali díky obsahu iontů – aniontů a kationtů hlavních minerálních látek lidského organismu.

Ze všech minerálních látek, které potem z těla odchází nejvíce, jsou kationty sodíku a anionty chloridů. Vedle těchto minerálních látek přináší iontové nápoje také ionty draslíku, vápníku a hořčíku, které však mají pouze doplňkovou úlohu. Většina výrobců obohacuje iontové nápoje také o vitamíny. Nejčastěji se jedná o vitamín C či vitamíny řady B a E. Občasná přítomnost dalších složek jako jsou větvené aminokyseliny BCAA, glutamin, karnitin a stimulační látky je už zcela okrajová.

A jak to máte vy? Používáte iontové nápoje při své sportovní aktivitě nebo si myslíte, že jsou to jen vyhozené peníze?

autor: Tereza Horáčková, doformy.net