aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_5881 aDSC_5881

Olympiáda 2024: má squash šanci?

20.09.2017 08:03

13. září padla na sto třicátém prvním zasedání Mezinárodního olympijského výboru (IOC) hned dvě klíčová rozhodnutí: v roce 2024 se budou olympijské hry konat v Paříži a v roce 2028 je bude hostit Los Angeles. Snem a cílem squashe samozřejmě je, aby se ti nejlepší z nejlepších mohli představit už na turnaji ve francouzské metropoli. Má squash šanci?

foto: squashmad.com

Ve Francii jako doma

Určitě má. Nový předseda Světové federace squashe (WSF) Jacques Fontaine je zároveň členem Francouzského olympijského výboru. Tamní profesionální squash vychovává elitní hráče, stačí připomenout některá jména: Gregory Gaultier (současná světová jednička), Camille Sermeová (současná světová trojka), Thierry Lincou (bývalá světová jednička; nyní již ve sportovním důchodu), Mathieu Castagnet (bývalá světová šestka, nyní šestadvacátý na žebříčku PSA), Gregoire Marche (nyní dvacáté třetí místo na žebříčku PSA) nebo Lucas Serme (nyní čtyřicáté třetí místo na žebříčku PSA).

Navíc je squash ve Francii stále populárnější, média mu věnují poměrně velkou pozornost a získal si i určitou prestiž jako sport, který přilákal značné množství „obyčejných“ lidí patřících ke střední třídě.

WSF věří, že kdyby byl squash zařazen do olympijského programu, mohl by ze své olympijské příslušnosti významně těžit a zaznamenal by příliv nových hráčů. Také by dosáhl na peníze přidělované IOC: výkonný ředitel WSF Andrew Shelley se domnívá, že i pár milionů dolarů, které by do squashe přitekly v průběhu čtyř let, by z hlediska dalšího rozvoje představovalo „ohromný rozdíl“. Podle Shelleyho by ale největší význam nespočíval ve financích, ale v pozornosti, jaké by se squashi dostalo. Zvýšil by se počet fanoušků a mladé hráče by vidina účasti na olympiádě motivovala k tomu, aby se squashi věnovali závodně.

Co se týče logistiky, squash by s sebou nepřinesl žádné problémy. WSF navrhuje konání turnaje jednotlivců v mužské a ženské kategorii, přičemž v obou by startovalo 32 hráčů či hráček. Takový turnaj lze odehrát na dvou celoskleněných kurtech, a to venku i uvnitř. To, že se dá v takovém formátu bez problémů uspořádat, se ukázalo už na jiné podobné akci, konkrétně na posledních Hrách Commonwealthu, kde mužské finále sledovalo přes milion diváků. „Do olympijského programu bychom vnesli něco nevšedního,“ je přesvědčen Shelley.

„Místo si zasloužíme,“ tvrdí Fontaine

K šancím squashe se na konci července vyjádřil i předseda WSF Jacques Fontaine: „Skutečně si myslím, že si squash zaslouží být olympijským sportem. Několikrát jsme neuspěli, ale celá naše squashová rodina to tak nyní cítí. Teď si musíme uvědomit, že minulost nemůžeme změnit, a soustředit se na novou kampaň, kterou již připravujeme. Věřím, že výsledek bude tentokrát lepší. Byl jsem zvolen na základě programu, jenž sliboval pokračování našeho úsilí zajistit si místo na olympiádě a úzkou spolupráci s profesionálními squashisty. Musím říct, že tentokrát pevně věřím v úspěch, protože jsme učinili ohromný pokrok.“

V podobném duchu mluví i francouzská squashová jednička Camille Sermeová: „Slyšela jsem, že by to squashi mohlo hodně pomoct. Ale zatím nemáme nic jisté. Vážně doufám, že squash tentokrát na olympiádě nebude chybět, a uděláme pro to všechno. Osobně se snažím podpořit kampaň, jak to jen jde. Francouzský olympijský výbor mě požádal, jestli bych nemohla natočit něco pro televizi spolu s dalšími našimi známými sportovci, a WSF má zájem, abych squash zastupovala jako jeho vyslankyně.“

Pomůže nová dohoda?

Dění posledních dní ukazuje, že Fontainova slova o „úzké spolupráci s profesionálními squashisty“ nebyla mířena do větru. V první polovině září podepsali zástupci WSF a Profesionální squashové asociace (PSA) memorandum o porozumění, tedy dohodu na společném postupu v otázkách budoucnosti squashe.

Klíčovými body tohoto partnerství bude rozvoj globální strategie, olympijská kampaň, zachování squashových turnajů na velkých akcích (Hry Commonwealthu, Asijské hry a jiné), zlepšování spolupráce na všech úrovních po celém světě a v neposlední řadě i podpora výstavby squashových kurtů ve spolupráci se sportovními centry, místními asociacemi a národními federacemi.

„Jsme nesmírně rádi, že se nám podařilo uzavřít dohodu s PSA,“ uvedl Fontaine. „Obě organizace v následujících letech spojí síly ve snaze squash zviditelnit a zvýšit jeho prestiž. To je mým hlavním cílem od té doby, co jsem byl loni v listopadu zvolen předsedu WSF. Pro budoucnost našeho sportu je zcela zásadní, aby organizace, která má na starosti profesionální squash jako takový, a světová federace, zastupující jednotlivé státy a jejich hráče, trenéry a rozhodčí, postupovaly při naplňování společných cílů jednotně a squash se mohl dále rozvíjet na celé planetě.“

Výkonný ředitel PSA Alex Gough dodal: „Naší ambicí je vybudovat stabilnější a lépe fungující platformu tak, abychom squash dokázali lépe prodat po celém světě. Plánujeme vytvořit jednotnou strukturu rozhodčích, posílit komerční potenciál squashe a zlepšit spolupráci se všemi zainteresovanými stranami – v tom vidíme nezbytné kroky pro zajištění budoucího úspěchu squashe a jsme rádi, že s WSF zahajujeme novou éru spolupráce.“

překlad: Jiří Hron
zdroj: squash.org.au, psaworldtour.com, squashmad.com

 



Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha

Marty: Kdy ma padnout rozhodnuti pro Paris2024?

23.09.2017 02:57

J. Hron: "New sports will be chosen during the 134th IOC Session in 2019 in Milan, Italy.[17][18]" Z https://en.wikipedia.org/wiki/2024_Summer_Olympics

24.09.2017 21:52
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net